W VOORGENOMEN SLOOPING V/H GEBOUW 98 HEEMSCHUT TEGENOVER DE HELPOORT TE MAASTRICHT maakt wordt, zijn moeilijk te achterhalen of naar waarde te schatten. Een feit is dat het plan, het huis te doen afbreken, vasten vorm heeft aangenomen. Een bericht in de „Limburger Koerier" van 14 December 1936 spreekt overduidelijke taal: „Burgemeester en Wethouders van Maastricht zullen Dinsdag 22 December 1936 des middags om 12 uur ten stadhuize openbaar aanbesteden: het sloopen van het gebouwencomplex tegenover de Helpoort." Nu overvalt ons dit bericht geenszins als een donderslag uit helderen hemel, want reeds geruimen tijd liepen geruchten dat het complex zou worden afgebroken, maar nu worden wij toch wel op onverwachte wijze voor een voldongen feit geplaatst, 'tls niet zoozeer de artistieke waarde van het gebouw, die voor het behoud ervan zou kunnen pleiten, evenmin zijn het de groote cultureele belangen die door de afbraak ervan zullen worden geschaad; toch had dit forsche stoere gebouw een beter lot verdiend. Het is, naar men wil, het oude pesthuis van Maastricht en het heeft als zoodanig als ziekenhuis voor pestlijders dienst gedaan. Het dateert blijkens de ankerijzers uit 1775 en maakt een zeer solieden indruk. De forsche toegangspoorten van den onderbouw, het eigenaardig onderbroken dak en niet het minst de zeer geëigende ligging, verleenen het geheele complex een bijzondere bekoring en het is juist doordat vóór- en zijgevel wit gekalkt zijn, dat met de donkergekleurde steenblokken van Helpoort en omwalling een contrast wordt gevormd dat zeer aangenaam aandoet en als het ware de zware omtrekken der oeroude stadstorens des te voordeeliger doet uitkomen. De ligging aan de Jeker, juist daar waar dit zijriviertje van de Maas een luttele honderd Meter boven haar uitmonding onder het kanaal van Maastricht naar Luik doorduikt is wel zeer schilderachtig. Het intieme pleintje Wanneer de Maastricht- sche magistratuur bij haar voornemen blijft en hierin zal helaas wellicht weinig verandering komen, dan verdwijnt binnenkort een zooal niet direct mooi dan toch zeker typisch gei bouw. De beweegredenen die Burgemeester en Wet houders hiertoe geleid hebben en de groote algemeene belangen die er mede gediend zullen zijn wanneer dit gebouw met den grond gelijk ge- Gebouw tegenover de Helpoort te Maastricht, bestemd om afgebroken te worden

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 6