BOEK EN TIJDSCHRIFT 68 HEEMSCHUT Wegwijzer door Assen, tuinstad van Noord-Nederland, staat op de buitenbladzijde met 'n gat erin, waardoor men 'n plaatje ziet van een laan in 't Stadsbosch. Dat is, voor wie Assen kent, ook wel de grootste bezienswaardigheid. Assen heeft niet veel monumentale bouwwerken of schoone stadsgezichten. Derhalve kan men ze ook niet afbeelden. Wat" Assen te bieden heeft staat in de Gids, doch dan moet men eerst ontwarren de zonderlinge bladzijdeverdeeling, moet men ontdekken wat versiering en wat kaart is, wat .reclame en wat gids is. Zien we deze leelijkheid voorbij dan is 't wel een goed boekje. Alles staat erin, wat er te zien is, waar men zijn intrek nemen kan, voor de mooie dagen de vele schoonheden van Drente en voor den regendag de Sagen en de Historie. Uitg. VAN GORCUM, Assen, prijs f0.25.' ,De King-atlas is een der goede voorbeelden van samenwerking van reclame en nuttigheid. Reclame omdat dit boekje is een aansporing voor iets wat men eten kan, Kingpepermunt en wanneer men daar maar genoeg van nuttigt een atlas verdienen kan of voor geringen prijs verwerven. Nuttig omdat deze Atlas een kaartboek van Nederland heel goed is. 't Boekje is aesthetisch goed verzorgd. .Voorin enkele bladzijden tekst met korte mede deelingen, net voldoende. Dan steeds als dubbele bladzijde naast of boven elkaar een provincie afgebeeld, één met de grond soorten, één met 't verkeer. We hebben zoo hier en daar een proef genomen, bij de Wieringermeer of een nieuwe weg ergens in Nederland, doch alles staat .erop. Een kleine opmerking: bij de dwarse kaarten kan de linksche beter andersom staan om ze boven elkaar te zien. Nog een paar afzonderlijke kaartjes van Veluwe en 't Z.-Limburgsche gewest voltooien dit zeer goede boekje. Uitgave fa. TONNEMA te Sneek, 't Kingpepermunt-adresprijs f0.35. A. K. Omdat het Maandblad „Drente", blijkens den ondertitel, behalve aan praehistorie, historie en volkskunde, ook aan Heemschut is gewijd, wordt gaarne aan het verzoek van den uitgever voldaan dit blad nog.eens in eigen periodiek te bespreken. Ook voor niet-Drenthen bevat het blad wetenswaardigs omdat het hen nader brengt tot de kennis van deze provincie, haar voor velen niet gemakkelijk te lezen dialect, haar folklore. Op de algemeene belangstelling mag Drente aanspraak maken, want dit ■gewest is het laatste dertigtal jaren economisch en cultureel sterk vooruit gegaan, waartoe de belangrijke ontginningen in de eerste plaats hebben bijgedragen. De eigenaardige schoonheid van het Drentsche land en het karakteristieke van de bewoners heeft mede door het goede wegennet, het toerisme meer en meer tot zith getrokken. Wie aldus waarlijk genieten wil moet land en volk leeren begrijpen. De aardige vertellingen en lokale mededeelingen, welke het blad geregeld bevat, zijn daarbij een krachtig hulpmiddel. Uitg. VAN GORCUM, Assen. Op de benzinepomp in al haar leelijkheid vestigt het Januarinummer 1936 van het Oostenrijksche maandblad „Unsere Heimat" de aandacht. Een prentje laat zien hoe men ergens het starre van de techniek met het bewegelijke van de kunst heeft willen verbinden. Op een, vermoedelijk aanwezig, zandsteenen voetstuk in LODEWIJK-stijl heeft men een buitenmodel benzinepomp gemaakt en deze met gekruld smeedwerk omgeven. Met de overdadig lange slang, welke natuurlijk onmisbaar is, vormt dit een zonderling geheel. v, S.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 8