62 HEEMSCHUT door de totstandkoming van de Streekplan-commissie voor Midden- en West- Noord-Brabant. Verder enkele Gemeenten die ondanks dat er wel een Provinciale Schoonheidscommissie is, toch bij Heemschut bleven, o.a. Ommen, Abcoude, Noord- wijkerhout. De taak, verbetering der dorpsbouwkunst, vele jaren geleden door Heemschut aangebonden, wordt thans in veel ruimer mate overgenomen door de Provinciale Schoonheidscommissiën. De Heemschuttentoonstelling van 1934 werkte nog in 1935 na door velerlei briefwisseling en toetreding van leden. Toen in November 1935 de Vlaamsche Zustervereeniging, de Vereeniging voor Natuur- en Stedenschoon te Antwerpen haar 25-jarig feest vierde en een tentoonstelling hield, werd de Heemschutstand naar Antwerpen gezonden. Bij het Congres dat de Vlaamsche Vereeniging hield vertegenwoordigden 3 leden van het Dagelijksch Bestuur den Bond Heemschut. De werkzaamheden van den Bond Heemschut waren in het afgeloopen jaar zoo omvangrijk, dat zij het best in groepen te vermelden zijn. De Monumentenverordening van Amsterdam deed veel stof opwaaien. Verschillende malen werden inlichtingen verstrekt of in het Maandblad de Monumentenverordening en de Monumentenlijst behandeld. MolensDit deed als vanzelf de Vereeniging „De Hollandsche Molen". Niettemin waren er bemoeiingen omtrent de molens „de Stier" te Leiden en „de Papegaai" te Delft, beide hooge stadsmolens die verloren gingen; de vele Friesche molens die teloor gaan in den strijd tegen de electriciteitook met molens die behouden en hersteld werdende Doesburger molen te Ede die door leerlingen der M.T.S. te Amsterdam hersteld werd, de molen in den Driemanspolder die als watermolen weder werkt, de korenmolen te Schoorl en de molen „de Kroon" te Arnhem. Grachtdemping is telkenjare'aan de orde. Het Rokin is van algemeene bekendheid. Het Levendaal te Eeiden bood een geheel ander beeld. Daar had Heemschut in den loop der jaren eenige keeren met succes gerequesteerd tegen de demping tot nu wederom een Raadsvoorstel kwam; uit vermoeidheid zweeg Heemschut, doch nu stemde de Raad de demping af en besloot tot reiniging. Het natuurschoon wordt allerwege beschermd. Thans hebben bijna alle Provinciën een Stichting; de laatste waren het Zeeuwsche- en het Groninger Landschap. Noord-Holland dat zoo gaarne voorop komt, komt deze keer achteraan; het is de eenige Provincie die nog geen Landschap heeft. Niettemin werd op tal van plaatsen geijverd voor het behoud van het natuurschoon. Oude gevels hebben steeds de aandacht. Op verschillende plaatsen konden adviezen verstrekt worden. Voor het Spinozahuis te 's Gravenhage werd een kleine bijdrage ter aanmoediging verstrekt. De weg staat vol in de belangstelling. Adviezen werden verstrekt omtrent de wegen in de omgeving van GroningenAssen, den weg naar de meren van Eelde— Paterswolde en door de stad Assen. Vele andere vraagstukken der wegen behandelde de Commissie „De Weg in het Landschap", W.I.L. Daarbij kwamen velerlei vragen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 2