HEEMSCHUT 21 weg op; de houten beschieting is reeds verdwenen, de balkjes blijven nauwelijks meer hangen. Reeds in „Oud-Batavia" staat vermeld, dat de ingeslagen ruitjes gelegenheid bieden tot het in- en uitvliegen van vleermuizen. De huizen dienen blijkbaar tot guanokweekerij. Het verval van het metselwerk is in vergelijk met de afbeelding in „Oud-Batavia" verder voortgeschreden Zoo worden deze fraaie voorbeelden en nog vele andere met hen, waarop wij Nederlanders als koloniseerend volk met recht trotsch moesten zijn, door verkeerd gebruik en ergerlijke verwaarloozing aan een langzame sloop ten prooi gegeven. Maar misschien zal een onder nemend zakenman ter gelegener tijd zich over deze panden ontfermen en door afbraak aan het lang zaam afsterven een einde maken, om ter plaatse een nieuw bouwwerk te doen verrijzen, dat zoo brutaal mogelijk getuigenis zal afleggen van onder nemingsgeest en durf van den stichter. Want het gevaar dreigt niet alleen van de zijde der vernielers en sloopers der oude bouwwerken zelf, maar zeker niet in mindere mate van de zijde van hen, die door karakterlooze nieuwe bouwwerken het stads gezicht voor goed vernielen. Foto 3 laat duidelijk zien hoe het aanzicht der op zich zelf goed bewaard gebleven fraaie huizen ernstig wordt geschaad door later ten koste van ongetwijfeld ook zeer mooie tijdgenooten opgerichte protsige" gebouwen van bedroevend slechte verhoudingen. Bovendien is in dit geval "de schade nog vergroot door de, voor -nieuwe bouwwerken van Gemeentewege voor geschreven galerij-bouw, waardoor de belendingen aanmerkelijk vóór de oude huizen uitspringen. Hetzelfde toont foto 4. De lezer zal zich nu misschien afvragen: wordt er dan niets gedaan om het beschreven kwaad te keeren? Bij Staatsblad No. 238 van 1931 is een monumenten-ordonnantie voor Nederlandsch-Indië vastgesteld, die de mogelijkheid aan het Gouver nement opent om aan particulieren toebehoorende zaken, welke onder de in artikel 1 der ordonnantie gegeven omschrijving van „monument" vallen, al dan niet op verzoek van den eigenaar of recht- Foto 9. Groep van drie oude kleine woonhuizen aan de gedempte Spinhuisgracht te Batavia Foto 10. Groep van oud-Hollandsche- en Chineesche woonhuizen aan de Utrechtsche straat te Batavia

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 7