20 HEEMSCHUT aangebracht, foto 3, dan weer is een rijkere uit voering met paneelen toegepast, foto 4. Soliede en mooi van kleur zijn de veelvuldig toegepaste dorpels en neuten van cormandelsteen. Waar over ruime geldmiddelen beschikt kon worden, werden deuren en ramen rijk omtimmerd en wist de hout snijder op voortreffelijke wijze het mes te hanteeren. Menig fraai gesneden rooster boven deur- of raam opening is nog bewaard gebleven, foto 5; hoofd ingang Landsarchief. Bijzonder fraai is ook de behandeling van trapleuningen en balusters, foto 6; trap in het gebouw van foto 4. Hoeveel variatie ook in detail, het geheel blijft door dezelfde geest beheerscht en de eenheid is steeds bewaard gebleven. Zeker geen mindere vaktraditie werd door de makers der Chineesche woningen in eere gehouden. Wel zijn de vormen speelscher en dikwijls getuigend van rijke fantasie. Fraaie topgevel- en nokversie- ringen, fijn besneden balken en consoles, dikwijls gepolychromeerd, geven aan het geheel een typisch Oosterschen zwier, foto 7 en 8, Chineesche tempel. Zooals uit vorenstaande korte schets moge blijken, is een wandeling door oud-Batavia voor liefhebbers van oude bouwkunst en cultuur een genot. Maar toch zal men in één opzicht zeer teleurgesteld worden. Wanneer men-namelijk ziet, hoe droevig de toestand is waarin de meeste der gebouwen van kunsthistorische waarde in oud-Batavia ver- keeren en hoeveel reeds door onoordeelkundige verbouwing bedorven is, dan rijst de verontrustende vraaghoe lang zal, wat er thans is, nog in stand blij ven. De drie huisjes aan de Gedempte Spinhuisgracht (de demping dier gracht heeft aan het stadsgezicht ter plaatse ook zeer veel schade toegebracht) b.v. verkeeren, zooals op foto 9 duidelijk te zien is, in een allerellendigsten toestand. Het meest linksche van de drie dat bewoond wordt door een Chinees, nog het beste aan toe. Het rechtsche had op een foto (vermoedelijk van omstreeks 1920) iri het platen-album van het gedenkboek „Oud-Batavia"bewerkt door Dr. DE HAAN nog het oorspronkelijke dakoverstek. Thans is dit geheel verdwenen en vervangen door het, tot in het diepste binnenland van Indië doorgedrongen, afschuwelijke gegalvaniseerde dakijzer. Het overstek van het middelste huis gaat denzelfden Foto 7. Chineesche tempel te Batavia Foto 8. Chineesche tempel te Batavia jg er

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 6