WAT ZAL ER VAN OUD-B ATA VIA WORDEN HEEMSCHUT 19 Bij een bezoek aan de oude stadswijken van Batavia valt vooral op, dat behalve oude waarde volle gebouwen, groepen behouden gebleven zijn, die een typisch en schilderachtig stadsbeeld vormen. Het is juist het karakteristieke, fraaie geheel dat van zoo groote waarde is uit cultuur-historisch en architectonisch oogpunt en daarom verdient in stand gehouden te worden. Dit geldt zoowel voor wijken van overwegend oud-Hollandsch als voor gedeelten van overwegend Chineesch karakter. Waar beide soorten bebouwing naast elkaar voor komen, krijgt men toch een harmonischen indruk. Beide soorten gesloten straatbebouwing worden gekenmerkt door het eenvoudige zadeldak, met de nok evenwijdig aan de straat. Dit geeft een groote mate van eenheid aan het geheele aanzicht, terwijl door verspringing der daken tengevolge van ver schillende hoogte der huizen op ongekunstelde' wijze een bijzonder aantrekkelijke levendigheid verkregen is, foto 1: Koestraat; oud-Hollandsch, foto 2: Chineesche wijk, foto 10; Utrechtsche straat; oud-Hollandsch en Chineesch. De oud-Hollandsche koloniale bouwwijze wordt vooral gekenmerkt door voornaamheid en rust, niet alleen der groote patriciërshuizen, waarvan er. helaas nog maar enkele behouden gebleven zijn, foto 3, maar ook der gewone burgerhuizen, foto 9. Het groote dakoverstek zoo juist gekozen ter wering van de felle tropische zonnestralengeeft een prachtige schaduwwerking. De plaatsing van de deuren en ramen, in eenvoudige breede kozijnen gevat, is goed en in juiste verhouding tot het gevelvlak. Dit is te danken aan een goede vaktraditie, uit het Vaderland mede gebracht, die een groote mate van harmonie waarborgt, zoo belangrijk voor het stadsgezicht, maar vrij is van dwang. Want in het kader van den tijd wist de vakman toch zijn individualiteit te behouden, wat blijkt uit menige oorspronkelijke gevel en aardig detail. De kleine huizen aan de gedempte Spinhuisgracht zijn geen van drieën aan elkaar gelijk, maar passen toch goed bij elkaar. In de wijze van afsluiting der onderzijden van de dakoverstekken vindt men een groote verscheidenheid. Soms zijn de horizontale balkjes zichtbaar gelaten, een andere keer is een eenvoudige plankenbetimmering Foto 5. Buitendeur v/h Landsarchief Foto 6. Trap in een der huizen van foto 4

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 5