NUTTIGE WENKEN BIJ HET BOUWEN 16 HEEMSCHUT Een Drentsch architect verspreidde in ruime mate in zijn district de volgende tien nuttige wenken voor het bouwen: 1. Denkt er aan bij het bouwen, dat U niet alleen bent, doch ook rekening hebt te houden met de belangen van Uw buren. Slechts dan, wanneer hierbij het gemeenschapsbelang gaat voor het eigenbelang, wordt daarmee de maatschappij en tenslotte ook de enkeling het best gediend. 2. Houdt bij Uw bouwkundigen opzet rekening met het landschap en het stads beeld. Het komt er op aan, bouwkunst en natuur in een harmonische verhouding tot elkaar te brengen. Een enkel gebouw kan de schoonheid van het landschap of stadsbeeld verstoren. Het mooist bouwt hij, die het verstaat, de natuur en de omgeving door z'n bouwwerk zoo weinig mogelijk te verdringen. 3. Weest eenvoudig en strak in den uitwendigen vorm van Uw huis. In het oude stadsbeeld doen de uiterlijk veel op elkaar gelijkende huisvormen weldadig aan. Ze danken hun mooie werking aan de bouwdicipline van hun tijd. Niet tegenstaande dat geeft de eenheid nog genoeg ruimte tot individueele vormen en verhoudingen. 4. Plaatst de langste zijde van Uw huis bij voorkeur evenwijdig aan den weg of de straat. In dat geval past het huis zich het beste aan bij het landschap of straatbeeld. De mooiste bouwvorm is het langwerpige smalle huis. 5. Maakt het dak van Uw woning eenvoudig van vorm. Zulks geeft een smaakvol uiterlijk aanzien en is tevens goedkoop in uitvoering en onderhoud. 6. Vermijdt zooveel mogelijk het platte dak. Dit past niet in ons Nederlandsch klimaat. Het dak is noodzakelijk ter beschutting tegen regen en wind, echter niet om daarop te vertoeven. Een plat dak doet een woning des zomers heet en des winters koud zijn. Haar schijnbare rechtén worden door talrijke gebreken te niet gedaan. 7. Maakt geen plompe uitbouwen aan Uw woning Misvormige erkers en balcons verstoren de rustige verschijning van het huis en het totaalbeeld van de straat. De daarmede nagestreefde voordeelen zijn veelal van te geringen aard om daarvoor het geheel op te offeren. 8. Maakt den aanleg om Uw huis en de terreinafscheidingen zoodanig, dat daardoor het geheel het aanzien van een tuinstad krijgt. Verbergt U niet achter duistere afrasteringen, welke het straatbeeld schaden. Groen en beplantingen hebben de voorkeur boven steen en tegels. Zulks is een waarborg voor frissche lucht, welke men voor het leven noodig heeft. 9. Laat U bij het bouwen door vertrouwde, bekwame architecten voorlichten. Deze kunnen U met raad en daad terzijde staan, rekening houdende met alle aan Uw woning te stellen technische en aesthetische eischen. De architect is bemiddelaar tusschen bouwtoezicht, aannemer en U. 10. Helpt mee aan de verfraaiing van het landschap en het stadsbeeld. Draagt er toe bij, dat door eendrachtige samenwerking de innerlijke volkseenheid, ook in hetgeen zij bouwen, tot uitdrukking komt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 10