HET UITBREIDINGSPLAN VAN OISTERWIJK HEEMSCHUT 87 Geschiedenis. Oisterwijk is een stad, geen dorp. Dat zou men zoo niet zeggen wanneer men de zomervacantie doorbrengt in Bosch en Ven of in de Zwaan aan de aloude langgerekte pleinstraat de Lind genaamd. En Oisterwijk boogt op oude brieven. Want reeds in 't jaar 1230 werden aan de Vrijheid van Oisterwijk stadsrechten geschonken, overeenkomende privilegiën als 's Hertogenbosch reeds tevoren ontving. Dat was dus een hooge onderscheiding, waardoor Oisterwijk zich Burgum kon noemen, denkelijk vernoemd naar d'e Borg of Burg die te Oisterwijk was doch waarvan niet alleen niets over is, doch .waarvan zelfs de plek niet met nauwkeurigheid valt aan te wijzen. In 1930 werd op grond van voormeld privilegie het 700-jarig „bestaan" feestelijk herdacht.2) Tot de Vrijheid van Oisterwijk behoorden niet minder dan 26 dorpen, waarbij verschillende die thans tot steden zijn uitgegroeid: Tilburg, Boxtel, Waalwijk.3) Velerlei rampen van oorlog en brand deden Oisterwijk niet tot een echte stad groeien. Het heette later slechts de Vrijheid, waarbij zelfs de naam op den athtergrond geraakte. Vestingwerken heeft Oistërwijk denkelijk niet gehad. Dat is wel jammer want de kleine stads-verdedigingswerken van Brabant zijn als vestingbouwkundige voort brengselen heel bijzonder en vrijwel vernietigd. Men denke aan het oude Oss. Daar was eens een heel merkwaardig vestingstelsel, bestaande uit lange rechte grachten met daarbinnen hier en daar een hoog-huis. Men kent dit alleen uit oude afbeeldingen en uit geringe over blijfselen dier versterkte woonhuizen.4) De plattegrond van Oisterwijk duidt er niet op dat er iets van dien aard geweest is. Het stadsrecht zal dus niet zoodanige gevolgen gehad hebben dat de nederzetting verdedigbaar gemaakt werd. Oude monumenten. Een van de aantrekkelijkheden van Oisterwijk is het marktplein dat zich langgerekt Oost-West uitstrekt, aan den Oostkant een ruim plein vormend, aan den Westkant zich vernauwend tot een breede straat. In het middengedeelte is een alleraardigst berceau van lindeboomen, het O.L.V.laantje dat oudtijds leidde naar de O.L.V.Kapel, de Kapel van O.L.Vrouw ter Lind. Het kapelletje is verdwenen doch het overoude Madonna beeldje is bewaard gebleven in de R.-K. kerk. Ook de Linde is er nog. Hoe oud die wel is weet niemand, doch reeds in de 13e eeuw was de boom bekend wegens zijn geweldigen kroonomvang. Nu rust de lage kroon op ijzeren steunen en vormt met den hollen, knoestigen stam een overdekte gewijde plek van historie. Op de plek van het kapelletje kwam in den Franschen tijd een nieuw- gebouw, de Hoofd wacht, een bouwwerk van eenvoudige waardigheid. Dit gebouw werd in den Napoleontischen tijd, bij de stichting der Gemeenten, het Gemeentehuis. Het laantje wijzigde daardoor den naam tot Trouwlaantje, want de trouwlustigen liepen door dit laantje als onder een eeregalerij recht op de deur van 't Raadhuis aan. Doch dit Rechthuis werd afgebroken om vervangen te worden in 1899 door een nieuw Raadhuis, een monsterleelijk ding, dat bovendien den ingang niet heeft in de as van 't oude laantje, waardoor beider beteekenis is verzwakt. De aandacht wordt ten goede afgeleid door den prachtigen eik, den Vrijheidsboom, in 1795 daar geplant. Als contraprestatie staat achter 't Raadhuis en de duizendjarige linde een jonge frissche boom, een eik geplant in 1898, de Wilhelminaboom. De lindeboom is het straatmeubel van Oisterwijk. Rond de Lind, hier en daar in dubbele rijen, in de straten nu eens als monumentale boom, dan als geschoren zonnescherm. Oude bouwwerken zijn in Oisterwijk schaars. De oude kerk met toren werd in 1897 afgebroken om plaats te maken, voor een groote kerk in Neo-gothiek, van monumentale

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 11