HEEMSCHUT 35 De C. P. R. E. is samengesteld ten eerste uit een aantal (in 1934: 42) z.g. Constituent Bodies, dat zijn de voornaamste Engelsche nationale organisaties op gebied van Heemschut, natuur bescherming, boschbouw, stedebouw, toerisme, architectuur, vrouwenbeweging, jeugdbeweging, enz., broederlijk vereenigd met de nationale organisaties van de grondeigenaars en van de makelaars in vaste goederen Naast deze nationale organisaties, de Constituent Bodies, waaruit het bestuur van de Council wordt gekozen, heeft men nog een groot aantal (in 1934: 130) z.g. Affiliated Bodies, hoofd zakelijk bestaande uit de provinciale en plaatselijke dergelijke organisaties als hierboven genoemd, en verder vele verwante lichamen als: Civic Societies, vereenigingen op gebied van kunst, wetenschap, recreatie, het Instituut van Landschap-architecten, van Ingenieurs, enz. De C. P. R. E. heeft verder een sterk doorgevoerde decentralisatie toegepast door de vestiging van over het geheele land verspreide z.g. Branches en Committees, in 1934 ten getale van 25, die het werk van de moedervereeniging verlichten, alle self-supporting zijn en dus aan de algemeene kas niets kosten. Dit wat de administratieve organisatie aangaat. Wat betreft den door de C. P. R. E. gedanen arbeid, zoo verricht zij op uitgebreide schaal het werk, dat bij ons de Bond Heemschut doet voor het behoud van de schoonheid van Stad en Land. Als federatie treedt zij op dit gebied op als het vertegenwoordigend lichaam van alle bij haar aangesloten organisaties, en is als zoodanig ook als „officially recognised National Body" door de Engelsche Regeering erkend. Zij heeft haar officieelen vertegenwoordiger in de onder het Ministry of Health ressorteerende Commissie voor Advies voor Town and Country Planning, terwijl herhaaldelijk door de Regeering en andere overheidslichamen haar advies wordt gevraagd bij ontginnings- en verderen werkverschaffingsarbeid, technische werken, enz., waarbij het belang van de schoonheid van Stad en Land is betrokken. Haar adviezen zijn ook van veel waarde gebleken bij den wetgevenden arbeid van de Regeering. Teneinde daarop den noodigen invloed te kunnen oefenen heeft zij een voort durend nauw contact met de Volksvertegenwoordiging, en wel door de z.g. Amenities Group of members of Parliament, bestaande uit vertegenwoordigers van al de politieke partijen, die in nauwe samenwerking met de Council de belangen, waarvoor de Council opkomt, in de beide huizen van het Parlement behartigen. Speciale moeite geeft de Council zich ook om hare denkbeelden ingang te doen vinden bij de jeugd, evenals de Commissie tot bevordering van de Heemschutgedachte onder de Jeugd dat bij ons doet. Als een onderdeel van dien arbeid onder de jeugd moet worden vermeld de instelling van de z.g. Countryside Wardens, dat zijn door de Council aangestelde jonge menschen, (minimum leeftijd 21 jaar), die vrijwillig hulp verleenen bij het toezicht houden, inlichtingen verstrekken, enz. in de bezittingen van de Engelsche Vereemging tot Behoud van Natuurmonumenten: de „National Trust", en speciaal in de druk door het publiek bezochte natuurterreinende Council werkt daarbij samen met de groote Engelsche jeugd organisatiesde Padvinders-vereeniging, enz. Vermelden wij tenslotte uit het vele verdere werk nog, dat de Council talrijke publicaties het licht heeft doen zien in den vorm van monografieën over bepaalde onderwerpen, dat zij in 1934 meer dan 200 lezingen door het geheele land heeft doen houden, dat zij ieder jaar een National Conference houdt, in den geest van onzen jaarlijkschen Monumentendag, (het vorig jaar is daarop het probleem van de Lintbebouwing uitvoerig behandeld), dan blijkt uit dit alles wel, dat deze Council for the Preservation of Rural England een belangrijk en invloedrijk lichaam is, dat onze belangstelling ten volle waard is! Het Bestuur van de Contact-Commissie voor Natuurbescherming en van den Bond Heemschut achten het daarom een voorrecht, dat de 2e Secretaris van de C. P. R. E., Mr. D. C. L. MURRAY, binnenkort in ons land zal komen en dat hij zich bereid heeft verklaard, op Vrijdag 7 Juni a.s., des namiddags om 3 uur, in de Kleine Aula van het Koloniaal Instituut, Amsterdam, een voordracht met lichtbeelden te houden over de organisatie en den arbeid van de Council, en over de Heemschut-beweging in het algemeen in Engeland. Leden van den Bond Heemschut hebben vrijen toegang tot deze voordracht: tot het bijwonen ervan willen wij hen bij dezen gaarne opwekken H. Cleyndert Azn.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 5