34 HEEMSCHUT In de schoonheidscommissie van Baarn wees Heemschut op verzoek van het Gemeentebestuur een lid aan. De echoput bij Apeldoorn dreigt verloren te gaan voor wegverlegging. Waarom moet nu juist die put weg. Hebben we niet allen in ons jeugd en later met kinderen in dien put gekeken en geluisterd naar die geheimzinnige stem, diep in de aarde. Deze put is gegraven op last van Koning LODEWIJK. 'tWas prachtig, vooral dat Koning LODEWIJK, dat terugkwam uit aarde's diepte. En dat kaarsje dat omlaag ging, en dat steentje dat viel en heel lang liet wachten op 't geluid, 't Was een genot, een diep gevoeld genot van geheimzinnig ontzag voor de kinderziel. Dat moet nu weg. Geen ruimte elders op de Veluwe. Wanneer nu nog eens iemand zooiets maakte! Neen, dichtgooien; maar dat kan iedereen. Sloopen is gemak kelijk; opbouwen valt niet mee. Heemschut zal nog beproeven een lans te breken voor dien goeden, ouden, lieven echoput. Te Franeker waar de grachtdemping oogenschijnlijk van de baan was duikt dit weer op. Heemschut wacht even af want adresseeren moet men niet te veel doen, dan verliezen deze adressen hun waarde. Te Amsterdam wordt de vischhal afgebroken. Dat is een dankzegging waard. Oude prenten geven het gezicht van de Gelderschekade met op den achtergrond de Waag. In de negen tiende eeuw werd daar de vischhal voor gebouwd. Dat fraaie zicht komt terug; restauratie van het stadsgezicht. Te Heenvliet op Ysselmonde is een aardig rechthoekig dorpsplein. Daar viel een kastanjeboom om. Toen liepen alle kastanjes gevaar. Doch met behulp van 't Staatsboschbeheer en met de medewerking van 't Gemeentebestuur zullen de boomen blijven en geleidelijk vervangen worden. De Commissie W.l.L. adresseerde aan den Minister van Soc. Zaken betreffende de dreigende lintbebouwing aan de „uitvalwegen" van Hilversum. Daar is 't net andersom als gewoonlijk. Het uitbreidingsplan verhindert de lintbebouwing doch dit plan wordt van hoogerhand niet aanvaard. De v.m. Catharinakerk te "Amsterdam, dat is het bouwwerk rechts naast de Militiezaal aan den Singel te Amsterdam bij 't Koningsplein, staat te koop, loopt dus kans te verdwijnen, 't Is een verdienstelijk bouwwerk dat 1820 in den gevel draagt, een voorbeeld van traditie in de bouwkunst na 't verdwijnen der gilden. Dat is daar net een plek voor een bioscoop. De grachten hebben zoodanig de aandacht der schoonheidscommissie dat er bij gebrek aan Monumentenwet niet meer mogelijk is. Derhalve onthoudt Heemschut zich van inmenging. Te Muiden is een deel van den ouden vestingwal nog wat meer afgegraven dan reeds het geval was om bouwterrein te verkrijgen voor een groep woningengeen ernstig geval. Secr. A. K. COUNCIL FOR THE PRESERVATION OF RURAL ENGLAND De Council for the Preservation of Rural England, London, (bij afkorting C. P. R. E.) is de Engelsche Bond Heemschut, en tegelijk de groote nationale federatie van vrijwel alle Engelsche organisaties, die zich direct of indirect het bewaren en verhoogen van de schoonheid van Stad en Land in Engeland ten doel stellen. Als zoodanig is zij dus te vergelijken met onze Nederlandsche Contact-Commissie voor Natuurbescherming; zij werkt echter op breedere basis, daar zij niet alleen de natuur, doch ook de monumenten van cultuur en historie in hare bemoeiingen betrekt. Aangezien deze Council een belangrijk en invloedrijk lichaam in Engeland is, dat reeds veel nuttigen arbeid verricht heeft, lijkt het mij niet ondienstig, op deze plaats iets naders over haar organisatie en haar werk mede te deelen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 4