HEEMSCHUT MAANDBLAD VAN DEN BOND HEEMSCHUT WAT HEEMSCHUT'S AANDACHT HAD No. 3 12e JAARG. 1935 MAART Eerst de contributie. Nog eens en nu voor de derde maal verzoekt de Penningmeester beleefd de leden hun contributie over 1935 ,te willen betalen op de postgirorekening van den Bond Heemschut No. 124326. Voordracht over molens. Vrijdag 5 April, 's avonds 8.15 in het Paviljoen Vondelpark Amsterdam, zal de heer PAUL HELOT uit Rouaan, Secretaris der „Société des Amis de vieux moulins", een voordracht met lichtbeelden houden getiteldLes vieux moulins de France. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar aan het kantoor der Vereeniging „de Hollandsche Molen", Reguliersgracht 9 Amsterdam, voor leden dier Vereeniging en huisgenooten 0.50, voor niet-leden ƒ1.. Het Rokin is weer aan de orde. Nu een deel gedempt is en ieder meende dat deze zaak van de baan was en de straat en wat daar verder is netjes in orde gemaakt zou worden, komt weder het voorstel nu uitgaande van den Dienst der Publieke Werken om het overig deel tot de Grim te dempen. Tien jaar geleden organiseerde Heemschut in 't Stedelijk Museum een tentoonstelling om te laten zien hoe schoon 't Rokin geweest was en hoe 't verworden was; toen moest 't Rokin dicht wegens de onwelriekendheid. Vijf jaar geleden organiseerde de Bond Heemschut een openbare vergadering in het Concertgebouw; toen moest 't Rokin dicht wegens 't verkeer. Resultaat was toen een middenvoorstelde helft ging dicht. Nu moet de rest dicht wegens behoefte aan autostandplaats. Inmiddels is zeker in 25 jaar niets gedaan aan het keienwegdek, liggen de tramrails nog op de oude plaats, worden op 't Rokin alle tramlijnen bijeengebracht en houden de trams daar optocht. Wat nu te doen. De lust gaat verloren bij zoo hardnekkig volhouden. Het Koninklijk Oudheid kundig Genootschap zond een buitengemeen duidelijk adres aan den Gemeenteraad. Heemschut's Bestuur heeft gemeend althans voorloopig te volstaan met een adres aan den Gemeenteraad. De historische schoonheid van Amsterdam wordt helaas nog niet door ieder begrepen. Waarom kan nu niet van wat er is iets goeds gemaakt worden met behoud van het water! De molen de Papegaai te Delft, werd geveild en verkocht. Deze molen is te beschouwen als de tweelingbroeder van den molen de Roos te Delft die indertijd door de Vereeniging de Hollandsche Molen werd gekocht en nog al veel aan herstelling heeft gekost. De Papegaai is dus verkocht; wat voor de toekomst nog niets zegt. De molens te Eefde en te St. Nicolaasga blijven door welwillende samenwerking van de eigenaars met de Vereeniging „De Hollandsche Molen" in stand; Heemschut verleende ter aanmoediging een kleine bijdrage. Het uitbreidingsplan EeldePaterswolde, waarbij hier en daar 't natuurschoon in gedrang kwam, werd in goede banen geleid door samenwerking van het Gemeentebestuur, de ontwerper en advies van Heemschut's bestuur. Te Edam dreigden weer oude gevels te vallen. De gevel Spuistraat 53 verloor zijn houten voorschot dat vervangen werd door een baksteenen top; zoo'n houten voorschot vindt men in het Noord-Hollandsche land niet deftig meer, komt meer voor. De gevel Voorhaven 231 die pmdat 't heele huis vernieuwd wordt moest vallen wordt met de oude spullen weer opgebouwd en blijft dus behouden; 't is een fraaie trapgevel gedateerd 1621. De Gemeente Vries in Drenthe stichtte een verordening inzake bouw van zomerhuisjes; dit wordt vermeld ten voorbeeld aan belangstellenden. Een enthousiast wil bij Amsterdam een berg maken, geen heuveltje doch 'n echte bergdat heeft Heemschut's belangstelling niet. Bergen in 't polderland! foei. De Leubeek in 't Limburgsche blijft door velerlei bemoeienis niet 't minst vanwege het Limburgsche Landschap behouden; de normalisatie gaat dus niet door. Waaruit wel blijkt dat alle normalisatieplannen van riviertjes niet zoo noodzakelijk zijn als de voorstellers denken. Wij sluiten dit met de aandacht te vestigen op iets nieuws inzake de ontsiering; de radio- distributie. In enkele kleine plaatsen plaatst men tallooze masten en brengt een netwerk van draden aan dat gansch 't dorpsbeeld ontsiert. Het lieve stadje Lobith kreeg o.a. zijn deel. Te Giethoorn komt ook radiodistributie; aan het Gemeentebestuur werd een beleefde waar schuwing gezonden; de radiodistributie zal ook wel kunnen zonder verdrading en masten. BESCHERMVROUWE: H. M. DE KONINGIN

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 3