24 HEEMSCHUT BOEKBESPREKING Het wezen der bouwkunst en haar geschiedenis. Dr. H. P. BERLAGE heeft in zijn laatste levensjaar een boekje geschreven over dit onderwerp. Hij die zooveel gezien, gereisd, gedaan had kon dit vlot doen. Het is niet een boek zooals de vele reeds verschenen kunstgeschiedenis boeken, doch meer een aesthetische beschouwing en in zooverre te-waardeeren en ook geschikt voor hen die de dikke leerboeken over dit onderwerp nog niet verwerkt hebben. Zeer lezenswaard is dit boek, dat niet stil staat bij de bouwkunst der 19e eeuw, doch in de slot- pagina's ook zekere voorspellingen doet en verwachtingen opent voor de komende bouwkunst, die dan gefundeerd zou zijn op het vereenigingsgebouw, het bouwwerk „waarmede geen kerk bedoeld is, waarin een dogmatische godsdienstoefening zal worden gehouden, maar wel een openbaar gebouw, waarin de gemeenschap samenkomt om het geloof van den nieuwen tijd te gedenken." Dit past geheel op de overtuiging van den thans overleden schrijver. Het boekje is verkrijgbaar voor het luttele bedrag van f 1.90 bij de Uitgevers De ERVEN F. BOHN te Haarlem. De Nieuwe Drentsche Volksalmanak is geheel niet nieuw want 1934 is de 52e; 't is dus al een oude die een plaats inneemt in het Drentsche leven. Vooral omdat het woord Drenthe de laatste kwart-eeuw met wat meer respijt wordt uitgesproken dan voorheen, dient van dezen „almanak" die tot een goed litterair boekwerk is uitgegroeid, nota genomen te worden. De uitgever is VAN GORCUM COMP. te Assen, de prijs is f 2.50. De inhoud begint met een memoriam aan den in Jan. 1934 overleden Drenth bij uitnemendheid, Jhr. Dr. A. W. VAN HOLTHE TOT ECHTEN en aan den oud-Hoogleeraar in de theologie Dr. H. U. MEYBOOM. Dan volgt een gansche serie Drentsche opstellen over velerlei inheemsche onderwerpen, merkwaardig uit folkloristisch of genealogisch oogpunt. Ook het historisch Drente krijgt zijn deel, besloten door een praehistorisch opstel van Dr. A. E. VAN GIFFEN. Met elkaar een belangwekkende uitgave. De Nieuwe Drentsche 'Volksalmanak voor 1935 doet voor den vorige niet onder. Velerlei Drentsch litteraire of geschiedkundige opstellen maken dezen almanak tot een leerzaam en aantrekkelijk boek. Een groot deel wordt gevuld door een opstel van Dr. A. E. VA.N GIFFEN over oud-Drentsche vondsten, resultaten van opgravingen en onderzoek van tumuli, met afbeeldingen toegelicht, gevolgd door een lijst der aanwinsten van het Provinciaal Museum van Oudheden te Assen. BLADVULLING Modemenagerie. De lectuur onzer modejournalen is voor de vrienden onzer fauna even belangrijk als bedroevend. Hier volge eene kleine bloemlezing. Naast de bekende en nog altijd begeerde bontsoorten komt thans het ozelot-bont zeer in de mode. De ozelot (felis pardalis, Linn.) is een kleine panterkat met prachtige huid, die leeft van zuidelijk Noord- Amerika tot noordelijk Brazilië. Aan den mantel van dit ozelot-bont komt dan een kraag van bevet, hetgeen deze creatie bijzonder aantrekkelijk maakt. Tegenwoordig is ook de rothenhuid weder geliefd, zij heet in de berichten wat somber, maar om dat nadeel weg te nemen beveelt men de dames een kraag van grijs eekhoornvel aan, waarbij een mof van datzelfde bont charmant staat. Verder lezen wij van mantels van veulenbont, waarvan revers en manchetten dan weder met opossumve 1 worden afgezet. Denkt men daarbij aan de nog altijd gezochte huiden van slangen en hagedissen, aan de veeren onzer vogels, alle door de damesmode opgeëischt, dan erkent men de juistheid van het opschrift boven een artikel in de Leidsche pers. Modemenagerie. Maar veel juister ware geweest Mode-abattoir. De rechte weg. In de dagbladen vond men eene afbeelding met dit onderschrift: In plaats van den bochtigen weg tusschen Maastricht en Sittard is dezer dagen een lijnrechte verkeersweg gereed gekomen. Aan de rechtheid, de vlakheid van den weg ontbreekt inderdaad niets. Maar metsmart denkt men aan de verdwenen schoonheid van dien ouden, stellig bochtigen, doch bekoorlijken weg, waarmede Limburg, waar men immers ook met de kanalisatie van liefelijke beken begonnen is, weder iets van zijn schoonheid aan den moloch verkeer heeft moeten offeren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1935 | | pagina 10