42 HEEMSCHUT foto's voor den dag komen, en speciale cursussen en tentoonstellingen organiseeren, om het platteland zoo gauw mogelijk de 1880-stijl af te leeren, en hun oogen te openen voor oude schoonheid, gecombineerd met moderne wetenschap. Met de vorming van steden ontstond ook het stadhuis, dat in den beginne nog een soort boerderij was, maar naarmate de stad groeide aan heel andere eischen moest voldoen. De Heemschut-stand heeft o.a. als afdeelingen, verdwenen stadsschoon, en behouden stads- schoon maar ook foto's van bouwwerken, vóór en na de restauratie. Enkele hiervan treft men eveneens bij Hendrick de Keyser en Rijks-monumentenzorg. Door samenwerking bereikte men het doel. Bij de afdeeling „verdwenen stadsschoon" betreurt men het, wat de 19de eeuw, maar helaas ook nog de 20ste heeft vernietigd. De afbraak van de Jan Roodenpoortstoren, van de Haringpakkerstoren, van de Waag op de Westermarkt, de demping van het Damrak en Rokin, de afsluiting van Amsterdam's halve maan aan het Y door den aanleg van het Centraal Station met viaducten en spoordijken, wat men toen een pracht-oplossing vond, zijn maar enkele voorbeelden. Men redde ook veel, de grachten in Franeker en Delft, de Reguliersgracht te Amsterdam, vele huizen en kerken. 0 Heemschut wil zoo graag ook de jeugd Amsterdam weer toonen en heeft daarom iederen Woensdag- en Zaterdag-middag om 2 uur en half" vier autotochten a 45 cent (LlSSONE-Dam) georganiseerd onder goede leiding, zoolang de tentoonstelling duurt. Amsterdam als stad is waard, goed gekend te worden. Voor de jeugd zijn ook de twee diorama's in de Heemschut- dtand, een dorp zooals het was en zooals het werd en we moeten tot ons verdriet bekennen dat de jeugd, die er nog niet op gewezen is, bijna unaniem de nieuwe toestand prefereert, een dorp met verminkte gevels, met schreeuwende reclame, kakelbonte kleuren, palen en draden. Heemschut heeft nog een onbegrensd arbeidsveld om de jeugd tot goede heem schutters te maken. 's Rijks monumentenzorg heeft een groote kaart van Nederland waarop al wat het gered heeft, staat aangeduid. Vele voorbeelden in verlichte diapositieven van gebouwen vóór en na de restauratie toonen, dat ook het Rijk zijn heemschut-taak begrijpt. Ook het Rijk buiten Europa. Indië zond een collectie in van statige oude landhuizen, van gerestaureerde oude forten en andere herinneringen uit den tijd der V.O.C. Bij de Deensche collectie valt de groote invloed van de Hollandsche Renaissancestijl op, die ook veel overeenkomst heeft met de serie landhuizen uit Zuid-Afrika, beide van dezelfden stam. Zweden behoedt heel Visby, de oude middeleeuwsche Hanzestad op Gotland voor verder verval, de stad met 40 kerkruïnes, met middeleeuwsche huizen, met stadsmuren, galgen en oude grafsteenen. Alles wat uit dezen tijd dateert is staatsbezit en elk jaar wordt een bepaald bedrag op de begrooting er voor uitgetrokken. In Skansen zijn ook veel voorbeelden van burger bouwstijlen, men conserveerde ook huis en hof van LlNNAEUS, den ook in Nederland zoo beroemden botanicus der Harderwijksche Hoogeschool, ook de cavalier's huizen, zoo bekend uit SELMA LAGERLöF's „Gösta Berling". Pakhuizen zijn lang verwaarloosd gebleven, maar sinds het boek over de Amsterdamsche pakhuizen van Dr. MAGDA REVÊSZ ALEXANDER verschenen is, heeft men ook daar de groote schoonheid in ontdekt. De Heemschut-stand heeft echter ook zijn gruwel-afdeeling, leelijke bouwsels uit de slechte periode. Het werk, dat Heemschut als pionierswerk op zich nam, de verbetering van slechte bouwplannen, heeft veel succes gehad. Nu is deze taak grootendeels overgenomen door de provinciale Schoonheidscommissies.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 8