WAT HEEMSCHUT'S AANDACHT HAD 38 HEEMSCHUT Terwijl de tentoonstelling de volle aandacht en werkkracht der bestuursleden vraagt gebeurt er van alles De telefooncellen die een massa-ontsiering der wegen dreigden te worden zijn van de baan. Te Utrecht richtte de tuinarchitect A. H. HAARSMA VAN OUCOOP te Bilthoven een bijzondere tentoonstelling in bij den kunsthandel BRUGSMA, een verzameling boeken en afbeeldingen van oude tuinen, heel belangwekkend voor wien daar belangstelling voor heeft. Te Groningen was het noodig dat de Kroon op advies van den Raad van State vernietigde het Raadsbesluit tot afbraak van het Poirtershuisje en tot demping van het Binnen-Damsterdiep. Op schoonheidsoverwegingen. Dit poirtershuisje is eenige jaren geleden met Rijksbijdrage gerestaureerd De V.V.V. Amsterdam genaamd 't Koggeschip gaf uit een goeden en overzichtelijken plattegrond van Amsterdam, een goed topografisch stuk. De zomerhuisjes en andere getimmerten langs de watersportplekken hebben de aandacht. De Provincie Zuid-Holland ging voor en maakte een „piassen-verordening". Op de tentoonstelling is deze eersteling te zien met een kaart der beschermde gebieden erbij. Daar. heeft men paal ën perk gesteld aan de ontsiering der oevers van de beroemde Zuid-Hollandsche plassen. Te Kortenhoef en Loosdrecht is hetzelfde vraagstuk aan de orde., Ook in Friesland is men er druk mede bezig. De Vereeniging It Fryske Gea zond een uitvoerig adres aan Gedeputeerde Staten van Friesland om de oevers der meren en wateren te beschermen. Uit het adres blijkt dat de. Provinciale Schoonheidscommissie reeds bij vele Gemeenten gedaan wist te krijgen, dat deze een gemeentelijke verordening op het bouwen van zomerhuisjes stichtten. Deze verordeningen verhinderen echter den bouw van zomerhuisjes niet Ook de kanoloodsen in de omgeving der groote steden hebben betrekking op dit euvel. Te Amsterdam heeft dit vraagstuk de aandacht gelijk blijkt uit de inzending van den Dienst der Publieke Werken. In Brabant is men nog steeds b.ezig te trachten een Schoonheidscommissie te stichten. Dat is al eenige keeren getracht. Nu is er een poging tot samenvoeging van bouw- en woning toezicht met schoonheidszorg voor de kleinere Gemeenten, hetwelk bevorderd wordt door de afdeeling N.-Br. der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. De Provinciale Utrechtsche Welstandscommissie zond haar Jaarverslag over 1931 en 1932, waaruit blijkt, dat in die Provincie in 1932 een 400-tal bouwplannen behandeld werden. Een belangrijk cijfer. Echter doen nog lang alle Gemeenten niet mede. De Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologische Commissie zond haar Jaarverslag over 1933. Ook daar werden een vrij groot aantal bouwplannen behandeld, doch in een matig aantal Gemeenten. Deze Commissie doet echter meer, vooral op oudheidkundig gebied. De Vereeniging Hendrick de Keyser kocht het belangwekkende huisje te Haarlem aan de Houtmarkt 17, dat is de stille zijde van het Spaarne bij de Amsterdamsche Poort. Dit is hetzelfde huisje dat in het vorig jaar door samenwerking van de Vereeniging Haerlem en de Bond Heemschut behouden en hersteld werd. Nu is het dus in veilige handen. Het Amsterdamsche Gemeentearchief kwam voor den dag met een belangrijke publicatie, de catalogus der Amsterdamsche stadsplattegronden, een boek samengesteld door den heer A. E. D'AlLLY en omvattende de plattegronden die in het archief en ook die elders zijn, bijna 800 stuks. Dit zijn alleen de plannen der geheele stad, niet der onderdeelen. Het Algemeen Handelsblad verheugde Heemschut met een extra nummer „Schut uw Heem", geheel gewijd aan de Heemschutgedachte en een welkome aanbeveling voor de tentoonstelling. Het is niet genoeg te waardeeren hoe de Nederlandsche pers steeds het Heemschutwerk steunt en bevordert. Te Krommenie stond een aardig oud huisje, denkelijk een wijnkooperskantoor, bevattende een kelder en bovenkamer met heel bijzondere tegelschouw. In den gevel was een fraaie gevelsteen, de stad Alicante voorstellende. Terwijl belangstellenden bezig waren te trachten dit huisje te redden, is het totaal noodeloos afgebroken. Uit dit geval blijkt hoe noodig het is dat in de Zaanstreek een Vereeniging ontstaat die zich het lot der oud-Zaansche bouw werken aantrekt. Zaankanters, let op uw zaak.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 4