HEEMSCHUT 45 DE KEURIG VERZORGDE STAND VAN DE K.N.A.C. met de draak (is het de oude Siegfried-sage werden uit Musea tevoorschijn gehaald, van verflagen ontdaan, zoo goed mogelijk hersteld en weer in de oude omgeving luisterrijk opgesteld. Op Skansen bouwde men de oude typisch-Zweedsche klokkentoren weer op, een houten stellage, met lei of houten schubben bedekt, waarin de klokken werden gehangen en die los van het kerkgebouw stond. De Nederlandsche inzendingen geven weinig voorbeelden van oude kloosters, enkele gedeelten hebben nu een andere bestemming gekregen. Juist nu de opgravingen van de Abdij van Egmond begonnen zijn. juist nu moet men een voorbeeld nemen aan Zweden, dat een maquette en foto's stuurde van een Cisterscienser kloosterkerk met blootgelegde kloosterruïnes, die men vond onder het oude kerkhof waar men sinds eeuwen de dorpsgenooten begraven had. Nu zijn deze ruïnes tot een tuin herschapen, de oude kloostergang is een pergola; het oude refter, de bibliotheek, alles kan men herkennen. Is het het Calvinistisch verleden dat maakt dat hiervoor in Nederland nog zoo weinig belangstelling bestaat? Ons waterrijk land ontleent een groot deel van stedenschoonheid aan grachten en bruggen. Ook hier was veel te redden, ging echter ook veel verloren; behouden werden de Magere Brug, Reguliersgracht, de grachten van Franeker, Enkhuizen, Sneek en Delft, verloren gingen de grachten van Medemblik en Purmerend, die hier na de demping als afschrikwekkend verloren stadsschoon hangen. Amsterdam zonder grachten is onbestaanbaar, gelukkig

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1934 | | pagina 11