132 HEEMSCHUT BOEKBESPREKING Het landgoed „de Utrecht" te Esbeek. De Nederlandsche Heidemaatschappij te Arnhem zond ons een fraai boekje, de beschrijving van het landgoed „de Utrecht" te Esbeek, toebehoorende aan de Levensverzekeringmij. „Utrecht" te Utrecht. Dit, door vele uitstappen die daarheen in den loop der jaren zijn ondernomen, bekende landgoed, beslaat thans een oppervlakte van ruim 2200 H.A., waarvan 432 H.A. is ontgonnen tot bouw- en grasland en waarop 14 boerderijen zijn gebouwd. Verder 1230 H.A. bosch, 91 H.A. tuinen, erven bij de gebouwde 21 arbeiderswoningen, wegen, slooten en 460 H.A. woeste grond. Tenslotte de woning van den beheerder, twee boschwachterswoningen en een vacantiehuis voor eigen personeel. Het van fraaie afbeeldingen voorziene boekje geeft een overzicht van de geschiedenis van deze bezitting, van het oogenblik dat in 1899 de eerste spade in den grond werd gestoken tot thans. Uit de foto's en de beschrijving blijkt hoe deze Levensverzekeringmij. bij dit werk naast een practische zakelijkheid tevens en niet in de laatste plaats meer ideëele doeleinden heeft nagestreefd. Veel nieuw natuurschoon is ontstaan, doch daarnaast is ook het oude zooveel mogelijk bewaard, getuige de prachtige oude bosschen van de Hertgang en de mooie vennen het Goor en de Flaas, die met hun omgeving in hun oorspronkelijken toestand blijven bewaard- De ontginning en exploitatie is sedert de stichting in handen geweest van de Nederlandsche Heidemaatschappij, waardoor tevens een doelmatige en zoo voordeelig mogelijke exploitatie is gewaarborgd. Ten gerieve van de buitenlanders die deze bezitting bezoeken, is een Fransche, Duitsche en Engelsche korte inhoud bijgevoegd. Tenslotte zijn op een overzichtelijke kaart wandelingen door de mooiste gedeelten aangegeven. Voor belangstellenden worden de boekjes gratis op het landgoed beschikbaar gesteld. Het landgoed ligt in Noord-Brabant, dicht aan de Belgische grens, onder de Gemeenten Hilvarenbeek en Hooge- en Lage Mierde. VEREENIGINGEN EN TIJDSCHRIFTEN In het altijd lezenswaardige Bulletin der „Vereeniging voor Natuur- en Stedenschoon" te Antwerpen van Aug./Sept., toornt een inzender tegen het internationalisme in de moderne bouwkunde; onder den invloed van de wereldstroomingen verdwijnt gaandeweg, zoo schrijft hij, het gewestelijke, het eigen schoonen uit die vervlakking ontstaan op den duur eentonig heid en vervelingvoorheen echter had elke streek in haar bouwwerken haar eigen schoonheid, zooals ook de natuur in elke streek anders is en daardoor verrassend werkt. Wij ontvingen een lijvig jaarboek van de Vereeniging welke in Polen hetzelfde doel als hier de Bond Heemschut nastreeft. Naar de „Zusammenfassung" na elk artikel en de talrijke foto's te oordeelen, moet voor wie de Poolsche taal machtig is, veel lezenswaardigs in het boek te vinden zijn. In een der maandbladen van het Zwitsersche blad „Heimatschutz" neemt iemand in een geestig gedicht een loopje met „die neue Sachlichkeit". Een paar regels eruit geven de strekking duidelijk weer Vol wetenswaardigs op het gebied van natuur- en kunstbescherming zijn de jaarboeken van de Zweedsche Heemschutvereeniging, den Bund für Heimatschutz in Württemberg en van den Rheinischer Verein für Denkmalpflege und Heimatschutz. v. S. Die Wohnmaschine kann nur dienen, Scheint Sachlichkeit em Armutszeichen, Uns langsam selbst zu vermaschinen. Weil wo der Geist zur Hohe treibt, In Herzens- und in Kunstbereichen J' Die Sache- Nebensache bleibt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 14