COMMISSIE „DE WEG IN HET LANDSCHAP"-W.I.L. HEEMSCHUT 131 op dezelfde hoogte als die welke de Gnoeweidë omzoomen en die doorkijk laten op die weide, zoodat de ruiter op het zwarte paard, dat bedachtzaam en sierlijk zijn voeten weet te zetten, aan de houding van zijn Gnoe s direfft kan bespeuren, dat de waarschuwende kreeten van zijn trompetzwanen aan den ingang vernomen, zeer zeker een oorzaak hadden en bezoek werd gemeld. De laan op Gooilust, die indertijd tot oprit werd gemaakt, bestaat niet uit twee rijen boomen; naast de eigenlijke laan is aan weerszijden tot tweemaal toe de nevenlaanzoo is er een complex van vijf naast elkaar liggende lanen, door "zes rijen beuken gevormd. Dit weet men echter alleen, wanneer men in het beukenfestijn zelf is; staande in de kamer van het huis, aanschouwt- men slechts den eigenlijken opritdeze laan toch is voor het oog geopend; ter rechter- en ter linkerzijde wordt inkijk in de nevenlanen door het beukengoud, aan beuketakken gedragen, verhinderd. Men aanvaardt dit als juist; de volle breedte van de vijf lanen had het huis toch slecht kunnen verdragen. De rijk genuanceerde gouden beuken- wand wordt niet alleen door laag komende takken 'gevormdopslag van jonge boomen bleef wijselijk ook-gespaard.., i De majestueuse beukenlaan onderbreken heeft op Gooilust, 't zij nogmaals herhaald, tot iets goeds geleid, maar kon dat dan ook alleen, omdat de tegenwoordige bewoner, de heer F. E. BLAAUW, de laan tot oprit terugbracht, (ruimte om het huis deed komen door het wegnemen van omringende boomen en doorzicht gaf op de wijde weide van de Gnoe's, met geen zichtbare andere scheiding dan een laag, niet opvallend hek, terwijl de muur daar onder, toch aanwezig, niet in het oog vallend werd verwerkt, door aldaar de weide lager te maken dan het omringende terrein. Een oude laan onderbreken, dat euvel gaat men werkelijk loven, als men op Gooilust in de eetkamer staat, met het gezicht gewend naar de beukenopritlaan in den laten namiddag van den gouden herfst; dat men dit echter niet ten voorbeeld gebruike. Bussum, November 1933. 1 TlNE COOL. Op het adres inzake een goede landschappelijke behandeling en verzorging van de wegen in ons land, dat de Commissie aan den Minister van .Waterstaat, aan de Colleges van Gedeputeerde Staten, en aan vele andere autoriteiten en organisaties had toegezonden, zijn vele antwoorden binnengekomen, die getuigen van sympathie met doel en streven van de Commissie. Zoo heeft de Minister van Waterstaat bericht, dat bevorderd zal worden, dat in het vervolgsteeds, wanneer daartoe aanleidin'g bestaat, bij de uitvoering van werken aan Rijkswegen overleg zal worden gepleegd met een deskundige op het gebied van het landschapsschoon. Ook van verschillende Provinciale Besturen zijn antwoorden in dien geest ontvangen. Voorts hebben verschillende besturen van de Afdeelingen van de Vereeniging van Ned. Gemeenten om afdrukken van het adres verzocht, om die aan al hun leden, dat zijn dus vrijwel alle gemeenten in de betreffende provincies, toe te zenden; aan deze verzoeken is reeds gevolg gegeven. u Verder zijn bij de Commissie nog in behandeling verschillende gevallen van wegenaanleg, waarvoor haar aandacht of haar advies was ingeroepen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 13