MAANDBLAD VAN DEN BOND HEEMSCHUT WAT HEEMSCHUT'S AANDACHT HAD BESCHERMVROUWE: H. M. DE KONINGIN Tot voor kort stonden de ingenieurs op 't stuk van Heemschut in een kwaad gerucht. Werd er ergens een ernstige schennis tegen schoonheid of natuur ondernomen,-de ingenieur had 't gedaan. Hoeveel anders is dit in een luttel aantal jaren geworden. De rijweg die tot een behoefte geworden is met daaraan verbonden de stedebouwkundige vraagstukken, de bruggen, dit alles wordt met heel wat meer zorg bekeken dan vroeger en het aesthetisch deel dat vroeger vrijwel verwaarloosd werd, wordt een plaats gegund en toegekend. Als een merkwaardige uiting van de Heemschutgedachte bij den ingenieur dient vermeld de welgeslaagde poging tot behoud van het stoomgemaal de Cruquius, een der stoomgemalen van de Haarlemmermeer. Met de Leeghwater en de Lynden hield de Cruquius sedert 1849 de Meer droog. De twee eerstgenoemde werden in den loop der jaren zoowel wat betreft het bouwwerk als de bemalingsinrichting gewijzigd, de Cruquius bleef ongeschonden, 't Is wel geen mooi bouwwerk, een pompgemaal met gietijzeren gothische vensters en balustraden en met kanteelborstwering, doch vooral technisch is het een monument van polderbemaling. Den ingenieurs die begrepen hebben dat zulk een monument behouden moet blijven en de Stichting de Cruquius tot stand brachten komt grooten lof toe. Wie er meer van weten wil leze „De Ingenieur" 1933 No. 21 en 22. De molens vragen weer de aandacht. Op Wieringen zijn 3 molens overbodig, watermolens die door den gewijzigden waterstaatkundigen toestand niet meer noodig zijn. Hier wil men die molens afbreken. Is dat nu wel noodig. Een molen is een krachtwerktuig, een mooi stuk gereedschap, voor vele doeleinden geschikt. Door verbetering van wieken en assen kan men de nuttige voortbrenging bovendien ver opvoeren. Laat dus nog even staan, later zal men er geen spijt van hebben. Te Sluis dreigt de oude korenmolen de Brakke te vallen. Dat is al heel lang aan de orde. 't Onderhoud en de boomen die den wind benemen. Is ook hier niet te bemiddelen en te handelen. Dat moeten zoo mogelijk plaatsgenooten, inwoners doen. De molen te Epse wordt bedreigd; een plaatselijk comité is bezig met pogingen tot behoud. De houtzaagmolen bij Edam droeg eenige jaren slechts één wiek; nu is de heele kop eraf doch de sloop ligt stil. Heeft men zich bezonnen Wel laat doch niet te laat. Ook hier een deugdelijk krachtwerktuig dat verloren gaat. Te Wassenaar langs den hoofdweg werden met een advies en bemiddeling van het Staats- boschbeheer zieke iepenboomen verwijderd. Te Bloemendaal werd door een advies aan het Gemeentebestuur voorkomen dat op den hoek van het vredige Kerkplein een opdringerige autowinkel van glas en ijzer komen zou. Te Hoorn heeft men plannen om langs den zeekant een grooten weg te maken en is men bezig een sportpark te maken waardoor het gezicht van de stad op 't water en omgekeerd niet verbetert. Om wat opgewekter te stemmen is dezer dagen van de R.-K. Kerk de koepel afgebroken; wel geen historisch monument doch een aantrekkelijk sieraad in 't stadsbeeld. Te Veere zijn de huisjes aan de Haven gereed en er komen nog meer bij. Men heeft dit blijkbaar niet kunnen verhinderen. Doch als men daar nu eens een uitbreidingsplan of liever bestemmingsplan van gronden gemaakt had, dan had men op dien havenkant geen r:;™ heemschut sep™

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 3