DE BUURSER BEEK HEEMSCHUT 87 O VERHEI DSPLANNEN TOT HAAR NORMALISATIE EN KANALISATIE Met welk recht schendt de Overheid het natuurschoon? Met welk recht ontneemt zij aan een industrie-bevolking van tienduizenden een recreatie-gebied van zéér bijzondere waarde? Werkverschaffing. Doch waarom zouden, terwille van een tijdelijke werkverschaffing, enkele honderden arbeiders er. zich toe moeten leenen om tienduizenden van hun klassegenooten blijvend te berooven van een prachtig stuk natuur, dat als tegenwicht in tijden van chronische, martelende werkloosheid voor hen wellicht nog méér van noode is dan als ontspanning na stagen arbeid in tijden van bloei? Eischen van waterbouwkunde: wateroverlast en overstroomingsgevaar. Doch hoe dan te verklaren, dat in deze over het algemeen water-arme streek de landbouwers zeiven als gevolg van deze normalisatie en kanalisatie van de Buurser Beek ontwatering hunner gronden vreezen, en dat zij daarom als één man geadresseerd en geprotesteerd hebben tegen deze plannen, die in plaatsvan een fictieve wateroverlast te bestrijden, een zeer ongewenschte water-onttrekking zouden veroorzaken? Het verzet komt niet alleen van de landbouwende bevolking doch is algemeenZoodra de plannen nog onverwacht een definitieven vorm hadden aangenomen, vormde zich inTwenthe spontaan een Comité, dat voor haar aan de Overheid in te dienen protest binnen enkele dagen tijds meer dan 18.000 handteekeningen van alle klassen der maatschappij had verzameld, waaronder 468 alleen uit het kleine Buurse! De hier afgebeelde foto's doen begrijpen, waarom dit verzet zoo spontaan en zoo hevig isde Buurser Beek, (dat is feitelijk de boven loop, van de Duitsche grens tot de Rietmolen voorbij Haaksbergen, van de lager gelegen Schipbeek), vormt, zoo'als zij zich met haar prachtig begroeide oevers door het landschap slingert, een stuk natuurschoon van onvergelijkelijke bekoring; vervorming van dit smalle, natuurlijke stroompje in een kunstmatig kanaal, met weg en kaden tot een breedte van 25 tot 37 Meter, met dijken die het uitzicht op de' beek zullen benemen, beteekent de vernietiging en het verlies van' een der belangrijkste recreatie-terreinen van de industrie bevolking van Enschede, Lonneker, Hengelo enz. De gevolgen bepalen zich bovendien niet tot de beek zelve:-door het noodzakelijke kappen van de randen van de aan de beek grenzende bosschenvan de boschwallen, zal het daarachter liggende bosch bedreigd worden door zonnebrand, windinval etcetera; ook de eigenaars dier bosschen protesteeren tegen dezen aanslag op hun boschbezit: de beroemde bosschen van Assink en Lankheet, die dank zij hun jarenlange zorg thans tot de schoonste van de provincie behooren en vrij voor het publiek openstaan. Het eenige positieve voordeel van dit dreigende plan is voor degenen, die de natuur liefhebben en die zich geroepen gevoelen haar te beschermen, dit: dat het hen wakkerschrikt, dat het hun plotseling weder duidelijk voor oogen stelt, dat de woorden „werkverschaffing", (al of niet vermeende) „waterstaatsbelangen" e.d. ook voor vele overheidspersonen volkomen voldoende en afdoende zijn qm hen de belangen van natuurschoon, recreatie, natuur wetenschap, als geheel ongelijkwaardig, als quantitées négligeables te doen beschouwen; tenslotte, dat het" ons, natuurvrienden tevens waarschuwt, dat wat thans de Twéntsche natuur bedreigt, morgen ieder ander stuk natuur in ons land kan bedreigen dat ons volk dierbaar en tot heil is Laat ons 'daarom vurig hopen, dat onze natuurvrienden in Twenthe, en wijzelven, in dezen strijd voor het behoud van de Buurser Beek de overwinning zullen behalen, opdat dit in deze tijden van ook zoo zwaren gééstelijken nood een nieuw begin moge zijn van ander en beter inzicht oók bij de Overheid! De Natuur is de eeuwige Bron van geestelijke verheffing en beschaving: „Eeuwig gaet vóór oogenblick" 's Gravenhage, Juli 1933. H. CLEYNDERT AZN. Naschrift. Het bovenstaande, geschreven na het medemaken pp 12 Juli van een door het Comité tot'behoud der Buurser Beek georganiseerde excursie, kon wegens gebrek aan plaatsruimte niet meer in het Maandblad van Juli worden opgenomen. Intusschen heeft op 7 Augustus het College van Provinciale Staten van Overijssel de voorstellen van Gedeputeerde Staten tot normalisatie en kanalisatie aangenomen. De slag is dus verloren, tenzij zij die gelooven wanhopen nog niet.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 5