74 HEEMSCHUT Bijdragen werden verleend voor velerlei nuttige doeleinden voor de Commissie tot bevordering van de Heemschutgedachte onder de Jeugd, voor een fonds tot wederopbouw van den afgebranden molen „de Adriaan" te Haarlem, voor de herstelling van een ouden gevel te Haarlem, Houtmarkt 17, voor het kleuren van eenige gevelsteenen in de Vinkenstraat en Binnendommerstraat te Amsterdam, voor de herstelling van een ouden gevel te Alkmaar aan den Kooltuin. Een klacht over afgraving op de Mookerheide van de Heumensche Schans bleek over dreven te zijn. De Calmpthoutsche heide, gelegen op de grens van BelgiëNederland bezuiden Roosendaal, had zoodanig de aandacht, dat op uitnoodiging van het Bestuur der Belgische zustervereeniging een gemeenschappelijk bezoek werd gebracht. Dit schoone gebied van ongerepte natuur blijft in de belangstelling. Op verzoek van de Vereeniging „Onze Vloot" werd een adres aan de Regeering mede onderteekend ten doel hebbende het tegengaan van het gebruik der Nationale Vlag voor reclamedoeleinden. Op verschillende wijzen werd de strijd aangebonden tegen ontsierende reclame in de provincie Brabantsedert in deze provincie een reclameverordening is wordt dit streven meer met succes bekroond. Te Willemstad werden de grachten die met riet volgegroeid waren leeggemaakt en verbeterd dank zij de samenwerking der Rijkswerkverschaffing met de Stichting Menno van Coehoorn en de plaatselijke vereeniging. Te Bolsward waren plannen een schilderachtig grachtje te dempem; dit ging niet door, voornamelijk door het voorbeeld in Enkhuizen. Langs het Brouwerskolkje bij Haarlem in de gemeente Bloemendaal zullen de wegen verbreed wordenna bezoek ter plaatse oordeelde Heemschut inmenging niet noodig. De voorgenomen demping van een deel der vestinggracht te Gorinchem, het Paardewater, ging niet door wegens veler protest. De oude dubbele ophaalbrug bij Ouderkerk aan den Amstel dreigt nog steeds verloren te gaan. Dicht erbij komt een groote nieuwe brug in een nieuwen hoofdverkeersweg zoodat de brug ten deele overbodig wordt, geld kost aan bediening en onderhoud en bezwaarlijk is voor de scheepvaart. De bebouwing van het Bikberger Bosch in het Gooi, gemeente Huizen, ging niet door omdat velen bezwaar maakten en het Provinciaal Bestuur de wijziging van het uitbreidings plan niet goedkeurde. Te Voorburg dreigen twee fraaie boerderijen te verdwijnen doordat het uitbreidingsplan ter plaatse straten aangeeft; door den slechten tijd staat de huizenbouwerij stil en zijn de boerderijen nog ongeschonden doch niet veilig. Aan het Gemeentebestuur van 's Graveland werd verzocht de bebouwing der fraaie open weiden der oude buitenplaatsen tegen te gaan. Te Woerden wilde een groep inwoners den Ouden Rijn dempen. Daarmede zou een prachtig stadsdeel bedorven worden. Denkelijk komt hier niets van. Het Rijncomité is daarvoor zeer boos op Heemschut. Langs den Velperweg te Arnhem wordt het fraaie geboomte geveld waardoor de weg ruim en leelijk wordt en de onsierlijke bebouwing in het gezicht komt. Te Cuyk a/d Maas besloot het Gemeentebestuur den ouden toren af te breken; dit besluit werd door de Kroon geschorst.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 5