82 HEEMSCHUT uiterst belangrijke en op den eerste van deze maand perfect geworden aankoop van het landgoed Hilverbeek, in 's Graveland, er nog niet op voorkomt. U weet echter allen, dat de practijk heeft geleerd, dat een dergelijke kaart van de bezittingen van deze Vereeniging altijd incompleet en verouderd zal zijn, daar er in het tijdsverloop van het vervaardigen en tentoon stellen van de kaart wel altijd weer een nieuw Natuurmonument verworven zal zijn. Ik behoef U zeker niet in herinnering te brengen, dat wij dit danken aan de gelukkige omstandigheid, dat van de vele schoone deugden, die den Heemschutter van nature sieren, de drie aller schoonste, n.1. waakzaamheid, strijdvaardigheid en stoutmoedigheid, hare verpersoonlijking hebben gevonden in het driemanschap VAN TlENHOVEN, THIJSSE en DRIJVER Tegenover deze demonstratie van de Vereen, t. B'. v. Natuurmonumenten vindt U een door den staf van het Museum met enkeier medewerking opgebouwd diorama van een rietlandschap met zijn flora en fauna. De gang langs deze zaal bevat een litteratuur-tafel, "waarbij de schoone „origineelen" van de Verkade's-albums Uw aandacht zeer zeker niet mogen ontgaan. Verderop vindt U enkele voorbeelden, in het bijzonder van Duitschland, van hetgeen het buitenland doet voor de bevordering van de Heemschut-, in het bijzonder van de natuur- beschermings-gedachte onder de jeugd. Daarna volgt de provinciale natuurbescherming: het werk van particuliere organisaties in de Provincies Utrecht en Gelderland, en van de Provinciale Overheid in Noord-Holland, terwijl U reeds in den gang tegenover de foto's van den Pietersberg hebt kunnen zien, hoe de Provincie Zuid-Holland waakt tegen de ontsiering door vuilstorting van plassen en andere wateren in deze provincie. Het einde van den gang toont het werk van de Vogelbescherming, en ook wat er voor haar nog te doen valt, speciaal in de stookolie-kwestie. De laatste zaal is gewijd aan wederom een schepping van den staf van het Museum2 duin diorama's, het eene ongerept, het andere na de bezoeking van het bezoek van Het Publiek. Ditzelfde motief vindt zijn herhaling in de eerste zaal van de eerste verdieping, in het groote, 3-deelige bosch-diorama van den A.N.W.B., waaraan de demonstratie van het speciale euvel van den boschbrand, en verder de geheele inzending van het Staasboschbeheer hare natuurlijke aansluiting heeft. Via de inzending van de stichting „Menno van Coehoorn" hoofdzakelijk bestaande uit bijzonder fraaie foto's van onze èn als cultuur-monument èn als natuur-monument zoo be- houdenswaardige vestingen Naarden en Willemstad, komen wij aan de zeer belangrijke inzending van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging, waarbij het groote beeld van den kringloop der natuur, zooals die zich in den levensgang van het bosch afspeelt, Uwe zeer bijzondere aandacht verdient. De tweede verdieping toont U, de mij toegemeten tijd dwingt tot sterke beperking, den arbeid van verschillende onzer jeugd-organisaties en hoe zij bij hunne leden de Heemschut- en daarin vooral de natuurbeschermings-gedachte trachten te bevorderen. Ons Comité heeft zelf de medewerking van de jeugd-organisaties gezocht, daar wij deze tentoonstelling niet alleen vóór, doch tevens mét de Jeugd willen organiseeren. Een volgende zaal is geheel gewijd aan de Gemeente, die aan onze tentoonstelling op zoo onbekrompen wijze gastvrijheid heeft verleend, waarvoor wij haar, en speciaal ook de Directie van haar Museum voor het Onderwijs niet dankbaar genoeg kunnen zijn, n.1. de Gemeente 's Gravenhage. Uit deze door den Dienst van Stadsontwikkelingen en Volkshuisvesting zoo voortreffelijk ingerichte afdeeling zal U duidelijk worden, hoe in een groote stad het Stads bestuur vóóraan kan gaan in het behouden en het scheppen van de voor den stadsmensch

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 13