HILVERBEEK BEDREIGD HEEMSCHUT 65 tijd, of dit voornaam complex in stand te Wanneer wij uit de lage landen langs de Vecht opzien naar het Gooiland, dan wordt onze blik getroffen door een im posant massief van zwaar geboomte, dat als een wal uit de vlakte oprijst en het heuvellandschap verbergt. Dit is de reeks van groote buitenplaatsen van Bussum tot 's-Graveland, beginnende met Bantam en eindigende met Gooilust. De bodem is hier bijzonder gunstig voor den wasdom van loofhout en nergens in Holland of in Utrecht, zelfs niet in de Haarlemmerhout of in het Haagsche bosch, treffen wij dan ook beuken en eiken aan, die zich met die van Hilverbeek of jSwaenenburg kunnen meten. Sommige verrijzen vrij uit het welige grasland en ontplodien dan hun volle kracht, andere staan in indrukwekkende rijen of in los verband van een onvergelijkelijk parklandschap, zich afspiegelende in fraaie waterpartijen. Het is een der neteligste vraagstukken van dezen, houden is. Het landgoed Spanderswoud is reedsj* aangekocht door de gemeente Hilversum, terwijl de gemeente Bussum de hooge bosschen van Bantam bezit, welke weer grenzen aan het onlangs gestichte Gooische Natuurreservaat, j s Gelukkig bestaat de mogelijkheid nog ook het gestaan der andere groote goederen te waarborgen. De Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland is thans in de gelegenheid het LANDGOED HILVERBEEK te 's-Graveland, met Land en Bosch', Schoonoord en Spiegelrust, tezamen groot ongeveer 70 H.A., aan te koopen tegen een matigen prijs. Het bedoelde gebied is gelegen aan (weerszijden van de Leeuwenlaan. Hilverbeek met de bijbehoorende terreinen vormt ae kern van het grootsch complex; zuidelijk ervan liggen Trompenburg en Gooilust, noordelijk Spanderswoud, Sperwershof, Boekesteyn, Schaepenburgh en Swaenenburg. Zij bevatten een 1rijke verscheidenheid van geboomte, vooral van machtige beuken en eiken en bijzonder zware berken, afgewisseld met eiken hakhout en open plekken van weide en akker. Het statige landhuis is gemoderniseerd en de groote boerderij verkeert in goeden staat. Groot is het gevaar, dat dit landschap verkaveld zal worden als bouwterrein. Het onvermijdelijk gevolg daarvan zou zijn, dat in den loop der jaren het geheele bewonderenswaardige complex een gelijk lot zou ondergaan. Wanneer Hilverbeek behouden blijft zal de mogelijkheid tot instandhouding der andere goederen ongetwijfeld sterk toenemen. Met eenige bedeesdheid doet het Bestuur der Verpeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland in dezen tijd een beroep op hen, [die met haar streven instemmen, .doch het beseft daarnaast ook ten volle de noodzaak alles in het werk te moeten stellen om Hilverbeek te behouden. Wij mogen niet het risico loopen, dat ons over eenige jaren het verwijt zal worden gemaakt niet te hebben ingegrepen, toen dit nog mogelijk was. Vol vertrouwen wenden wij ons daarom tot allen, die de waardevolle reeks van landgoederen BEUKEN OP HILVERBEEK

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 7