DE GEVEL HOUTMARKT TE HAARLEM HEEMSCHUT 63 De bouwvallige gevel aan de Houtmarkt 17 te Haarlem had reeds sedert eenige jaren veler aandacht. De Houtmarkt is voor dengene die Haarlem gebrekkig kent niet gemakkelijk te vinden. Het is de rechter Spaarneoever dicht fc^ij de oude poort die de Amsterdammers Amsterdamsche Poort en de Haarlemmers Spaarnwouder Poort noemen en slechts door een achterstraatje toegankelijk. Heeft men de Houtmarkt en den gevel eenmaal ontdekt, dan blijkt dat het stadstafreel op vele andere punten te zien is. Wanneer men staat op de brug die over 't Spaarne gaat tegenover den Kouden biorn, ziet men het geveltje' recht in 't aan gezicht tegen een prachtigen achtergrond van cle oude poort en hooge geveltoppen, een stadsgezicht, dat slechts ontsierd wordt door den stadsleelijkett, de hoogste gashouder van Europa. De oude gevel neeg niet voorover, gelijk het een pud-Hollandschen gevel betaamt, doch iets meer. En doordat hij zich zoover voorover boog, was het middengedeelte binnenwaarts gedrukt; aangezien de zijmuren zich daartegen verzetteden was dat middendeel holrond gedeukt. En aangezien op den beganegrond de binnenmuur bezwaren had, was dat deel bolrond geworden. Een bezichtiging terzijde vertoonde het'gevelvlak als een onontwikkelbaar opper vlak uit 't leerboek der beschrijvende meetkunde met hoog daarop de honderden kilogrammen zandsteen van het gebogen fronton ruim een halven meter buiten het grondvlak van den gevel hangende. Hoe blijft zooiets hangen. Dat begrijpt niemand en toch blijft 't staan, valt niet. Niettemin is het geraden stutten aan te brengen en geen instorting af te wachten. De Vereeniging Haerlem gaf zich veel moeite den gevel te behouden, wist den eigenaar te bewegen tot herstelling over te gaan en de^ze daad te bevorderen door een geldelijke bijdrage. De Vereeniging Hendrick de Keyser droeg een klein deel van dezen last en de Bond Heemschut een nog kleiner deel, vergezeld echter van „gratis advies". De aannemer J. P. A. NELISSEN te' Haarlem stelde zich beschikbaar de werkzaamheden netto uit te voeren. v Zoo kon de herstelling ter hand genomen wordem Eerst werd de gevel flink gestut en in een raamwerk van hout gepakt. Toen werd alles wat los lag eraf genomen, hetwelk zich beperkte tot den bovensten meter van den top. Toen werd, van boven naar onder, de gevel in gedeelten in den juisten stand gebracht. Dit geschiedde door op de plek waarop het gevelvlak moest scharnieren aan de binnenzijde sleuven te hakkendaarna werd met binnengeplaatste schroeftakels de beweging tot stand gebracht. Heel langzaam en voorzichtig. Nadat een vak op zijn plaats was gebracht, werd de scharniersleuf dichtgemetseld en een tweede j.vak onderhanden genomen. Het spreekt vanzelf dat de verbinding aan zijmuren en ankers losgenomen werd en weer vastgezet moest worden. Na deze eigenaardige technische behandeling werden losse onderdeelen, scheuren en dergelijke met oud materiaal bijgewerkt. Als sluitpost werden de leelijke ramen vervangen door nieuwe ramen met eenvoudige roede- verdeeling en werd een eenvoudige nieuwe buitendeur aangebracht. Dat het onderraam zoo zonderling dicht op de straat is komt doordat van Gemeentewege de kade kortgeleden opgehoogd is. Zoo staat nu de aardige gevel Houtmarkt 17 tja Haarlem weer voor vele jaren, 't Is een merkwaardig huis. Eind 17e eeuw. Een halsgevel met zijpilasters en voorspringende midden- risaliet. Een type dat op 't eerste gezicht Amsterdamsch aandoet, doch waarvan geen voorbeeld te Amsterdam voorkomt en dat ook te Haarlem upiek is. De gevel is door de bewerking een plat vlak geworden, deugdelijk en sterk. Hij is iets voorover blijven staan, waarom dat hoort zoo. De onderpui is van later tijd. De oorspronkelijke pui zal een raamwerk van dik hout geweest

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 5