72 HEEMSCHUT boomen tot technisch onderdeel van den weg worden gemaakt, hetgeen helaas een miskenning van de waarde en de beteekenis ervan verraadt, terwijl dit bovendien in den regel in het landschap sterk ontsierend werkt. En indien dit een gerechtvaardigd offer aan het verkeer zou beteekenen, dan zou men zich erbij neerleggen. Dit nu is m.i. in geenen deele het geval waar er eenvoudige middelen zijn, waarop ik reeds in mijn artikel doelde, die ook uit technisch oogpunt de voorkeur verdienen en overal zijn toe te passen ook daar waar geen boomen staan. Uit een oogpunt van landschapsschoon zijn deze afzonderlijk met zorg en overleg aangebrachte aanduidingen veel minder storend dan geverfde boomen. In ons land zijn daarvan reeds verschillende goede voorbeelden aan te wijzen. Ik ben mij dan ook niet bewust, dat ik een te eenzijdige en overdreven voorstelling heb gegeven. Ir. G. A. OVERDIJKINK. WAT IS EEN GRACHT.... EEN DOOIE GRACHT (Een anti-Heemschut-man aan 't woord) Wat is een gracht een dooie gracht Met stilstaand, groezelig water Gegraven door het voorgeslacht, Dat van geen auto's wist De heele aanleg van de stad Is welbeschouwdeen flater Als men zich van den eisch des tijds 1 Terdege vergewist! Wij willen ruimte voor 't verkeer En nieuwerwetsche straten. j De oude schoonheid van de stad Speelt heelemaal geen rol. En waar de ruimte ons ontbreekt, Daar maken we wel gaten, Of gooien hier of daar een gracht Met puin en afval vol De oude gracht komt aan de beurt.... De fraaie silhouetten Van oude gevels langs den wal ,l Raken wij lekker kwijt! Wij zullen in den Raad ons plan Wel weten door te zetten, Want die heeft toch geen ruggegraat En kent geen piëteit! (Ontleend aan „De Maandagmorgen") De binnenstad is pittoresk, Maar wat kan ons dat schelen De dempers zijn het talrijkst en De meerderheid heeft macht. Dat water met die boomen gaat Tenslotte óók vervelen, Voert daarom puin en afval aan En dempt de oude gracht Waar nu een schuit traag verder glijdt, Geboomd door schippersknechten, Behoort een gladde weg te zijn Met wederzijds trottoirs. Wij zullen voor dit ideaal Met alle middlen vechten, En maken zoo een wereldstad Vol breede boulevards! De grachten dicht, de grachten dicht Het zijn verstand'ge woorden. Wij maken een moderne stad Van 't oude labyrinth. En hoeveel schoonheid we daarbij Noodzakelijk vermoorden, Komt er voor ons geen steek op aan Want daarvoor zijn wij blind! Minstreel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1933 | | pagina 14