HEEMSCHUT 5 Zoo kon nog dezelfde middag Point II onderhanden genomen worden, de restauratie. De eerste spreker PAUL LEON verhaalde van de systemen van restauratie in Frankrijk en bouwde een geheele theorie op. Prof. GlOVANNONI deed hetzelfde over de wijze van restaureeren in Italië en uit zijn betoog bleek dat ook daar gewijzigde inzichten veld gewonnen hebben. M. SAINTENOY, de Belgische architect sprak een enthousiaste rede en verdedigde de schoon heid van het bouwwerk boven de te deugdelijke restauratie. M. TORRES BALBAS gaf mededeelingen over de herstelling van monumenten in Spanje, speciaal aan het Alhambra. In groote lijn loopen de meeningen niet meer veel'uiteen. De tijd van restaureeren is overdoen, is voorbij. Tot in de kleinste onderdeden wordt overwogen en beproefd wat de beste wijze is om de bouwwerken en andere monumenten niet alleen te herstellen, doch in levende schoonheid aan het nageslacht af te leveren. Nu is aan de orde Point III, de speciale onderwerpen, waartoe een groote lijst sprekers is ingeschreven. Uw Secretaris hoopt daar te verdedigen de reeds weer naar voren gebrachte meening dat de herstelling der Nederlandsche monumenten voor een groot deel geschiedt van afbraak materiaal, dat dit materiaal zeer beperkt is, dat het ambacht afsterft, de industrie alle materialen verandert en dus dit systeem van restaureeren te eeniger tijd noodgedwongen zal vastloopen. Athene, 21 October 1931. Na afloop van Point I, de wetgevingen op de monumenten het'volgende„Projet de Reso- lution" opgesteld. La Conférence Internationale d'experts a, au debut de ses travaux, entendu 1'exposé des législations dont le but est de protéger les monuments d'intérêt historique, artistique ou scientifique appartenant aux différentes nations. Elle en a unanimement approuvé la tendance générale qui consacre un certain droit collectif vis-a-vis de la propriété privée. Elle a constaté que les diférences entre ces législations provenaient des difficultés de concilier le droit public et les droits des particuliers. En conséquence, tout en approuvant la tendance générale de ces législations, elle estime qu'elles doivent être appropriées aux circonstances locales et 1'état de 1'opinion publique, de facon a rencontrer le moins d'opposition possible en tenant compte aux propriétaires des sacrifices qu'ils doivent faire a 1'intérêt général. 0 Elle émet le voeu que dans chaque Etat 1'autorité publique soit investie du pouvoir de prendre en cas d'urgence des mesures conservatoires. Elle souhaite vivement que 1'Office international des Musées public un recueil et un tableau comparé des législations en vigueur dans les différents Etats et les tienne a jour. Point 2. De algemeene begrippen der restauratie der Monumenten werd ingezet door M. PAUL LEON, die de herstelling der bouwwerken in Frankrijk indeelde in 3 perioden, de Periode Empérique beginnende na de revolutie, waarbij veel verloren ging, de Periode Doctrinale, de tijd van Viollet-le-Duc en de Periode Experimentale, onze tijd. Prof. GlOVANNONI deelde mede dat in Italië de waarde van een monument niet alleen is het oorspronkelijk ontwerp, doch ook de latere toevoegsels.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1931 | | pagina 5