HET STUWBEKKEN-PLAN IN HET GEULDAL HEEMSCHUT 3 De „Limburger Koerier" bevat een belangwekkende discussie over de plannen voor een stuwbekken in het Geuldal, waardoor een groot stuk natuurschoon van Zuid-Limburg dreigt teloor te gaan. De strijder voor het behoud der schoonheid is hier Mr. E. FRANQUINET, dien we o. a. kennen uit de dezer dagen verschenen"- publicatie „Boerderij-typen uit Limburg". Natuurlijk zijn er ook tegenstanders. Er zijn nu eenmaal menschen die vinden dat de natuur zooals zij er is, niet op haar fraaist is, dat menschenhand erbij te pas moet komen om de ware schoonheid te brengen. Het prentje, ter verduidelijking, stond welwillend de „Limburger Koerier" af. Uit de schriftuur van Mr. E. FRANQUINET ontleenen wij: „Reeds sedert eenigen tijd heeft Prof. Dr. Ir. „H. GELISSEN, Directeur van de Stroom- verkoopmaatschappij, te kennen gegeven, dat hij plannen overwoog voor den aanleg van een waterkrachtwerk in Zuid-Limburg. Dit zou J ten doel hebben, om de reeds bestaande centrales, die het Limburgsche electriciteitsnet van stroom voorzien, op de spitsuren te ontlasten van een deel der door haar te leveren energie. Deze aangelegenheid echter heeft één kant, die, blijkbaar geen, althans slechts een zeer ondergeschikte overweging waard wordt geacht, maar die toch in de oogen van anderen, wier geest niet eenzijdig is ingesteld op formules en getallen, voor de gemeenschap ongetwijfeld van even groot, zoo niet grooter belang is dan de vraag, hoe een zeker kwantum electrische energie op de allergoedkoopste wijze zal zijn te bemachtigen. In het kort komen de plannen hierop neerin het boven-Geuldal, tusschen Epen en Mechelen, ongeveer in de lijn Schweiberg-Kleeberg wordt een stuwdam aangelegd van ongeveer 1.2 K.M. lengte met 'n maximum hoogte van bijna 12 meter. Het hierdoor opgestuwde Geulwater zal na verloop van tijd gerekend wordt op een' vultijd van ongeveer 100 dagen een kunstmatig meer vormen, het Stuwbekken, welks omtrekken ongeveer overeenkomen met die van den gearceerden driehoek op ons schetskaartje, en dat een inhoud zal hebben van rond 5.000.000 M3. Ongeveer 135 M. hooger, midden-jn het Vylenerbosch, zal een ander kunst matig meer worden aangelegd, het Spaarbekken,kdat een inhoud zal hebben van ongeveer 3.500.000 M3. Bij gebrek aan een natuurlijken waterloop zal dit laatste meer moeten worden aangelegd, gedeeltelijk uitgegraven en op kunstmatige wijze gevuld. Beide meren worden met elkander verbonden door een dubbel buizenstelsel,, waardoor in de stille nachtelijke uren het benoodigde water uit het Stuwbekken naar het Spaarbekken wordt opgepompt, waarna het in de spitsuren weer naar beneden stroomt en dan'door middel van een turbine-en generator stelsel de vereischte electrische energie opwekt. De pomp voor het oppompen van het water, de turbine en de generator, die gedurende den pomptijd als motor dienst zal kunnen doen, zullen in één centrale worden ondergebracht, gelegen ter plaatse, waar het buizenstelsel in het Stuwbekken uitmondt. De opgewekte electrische energie wordt via een speciale hoogspanningsleiding met trans formatorenstations op het reeds bestaande hoogspanningsnet overgebracht. Nu de kant van de zaak, waarom het ten dezen ghat: Juist in onzen tijd van onrustig, jachtend leven, met zijn cacofonie van geluiden, voortgebracht door de meest uiteenloopende vindingen onzer technische eeuw, met zijn warnet van draden en kabels, pijlers en palen, die bijna overal elk vrij uitzicht belemmeren, heeft het menschdom meer dan ooit behoefte aan de mogelijkheid om zich zoo nu en dan voor korteren of langeren

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1931 | | pagina 5