H E E M S C HsJI T 7 Zij behoorden bij de teerwerven „De Roode Galy", „De drie bonte Krayen", „De Noorse Boer", „De Goude Kop" en „De Roovos". Later is er nog de werf „Stokholm" bijgekomen. Het zijn deze windassen, die LAMBERTS op zijn aquarel teekende en die zich dus tot in de eerste helft van de vorige eeuw wisten te handhaven. Het windas „De Roovos" was het, dat behoorde bij de zaak van HAASBAART VAN OSROY en waarvan hierboven is geschreven, dat het eerst sedert enkele jaren is verdwenen. Zooals we reeds zeiden, mochten de teerwerven ter weerszijden van de Sloterdijksgracht aanwezig zijn. Van die overzijden weten we alleen, dat er twee waren nl. „De Roogans" waarvan het windas reeds lang tot de vaderen verzameld is en „Ouderkerk" waar de laatste der Mohikanen staat en waarvoor ik een lans kom .breken. Neen, dit windas mag niet verloren gaan. r Zoo spoedig het plan gerijpt was om voor het oude windas in de bres te springen wendde ik mij tot de directie van de werf om daar de a'angename verrassing te ondervinden, dat deze de historische beteekenis van het oude werktuig volkomen inziet. Dat het met schoren en stutten is geschraagd, dat men het niet sloopte Ihoewel het tot geenerlei gebruik meer is geschikt, is hiervan wel het bewijs. Ook is zij wel tot offers bereid maar zij schroomt om in deze tijden het niet onbelangrijke bedrag te voteeren, dat voor algeheele herstelling noodig is. Maar de helft neemt zij voor hare rekening. Ik zoe|c thans de andere helft bijeen te brengen. Is die te vinden, dan wordt het oude windas geheel vernieuwd. D.w.z. wat er bruikbaar van is wordt weder aangebracht, maar heel veel is dat helaas niet. Moge straks het oude windas herboren staan met|de laatste dubbele houten ophaalbrug in Amsterdam als achtergrond. En dan de herinnering levendig houden aan voorbijgegane eeuwen waarin met de handen moest worden verricht dè arbeid, die thans zooveel vlugger door machines wordt gedaan, maar waaraan de poëzie ontbreekt, die voorheen aan de, zij het al zware, arbeid als regel eigen was. J, 1! Amsterdam, Mei 1931. j C. VISSER. Egmond aan Zee Strand-idylle Foto voorjaar 1931

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1931 | | pagina 9