4 H E E„M SCHUT 1 gewrocht heeft, doch ook Versailles, Trianon, St. Cloud, Chantilly, Meudon, Sceaux en talrijke hoven in Engeland, Duitschland en Italië. In den loop der vorige eeuw kwamen zich daarbij verschillende nieuwe parken voegen. In dezelfde eeuw werd ook in Londen het openbaar parkbezit merkbaar uitgebreid. Toen zich in dc jaren 50 het gebrek aan ruimte in deze steeds aangroeiende wereldstad gevoelen liet, werden eerst de oude kerkhoven aangesproken; daarop werden ingericht het Victoria- en het Batterseapark om in 1910 geleidelijk te komen tot een parkbezit van een 100-tal grootere en kleinere domeinen. Op dit -oogenblik beschikt de stad Londen over ongeveer 7200 heet. openbaar park, d.i.t.z een oppervlakte grooter dan geheel het stadsgebied van Berlijn. Over wat Nederland tot stand bracht in deze richting moet ik hier niet nader uitweiden: het Vondelpark te Amsterdam, een 500 hectaren in Den Haag, een kleine 1000 te Arnhem, enz. Wat de Vereenigde Staten verrichten is al te gekend door de uitvoerige studies van den heer CLEYNDEFT, opdat ik er hier nog lang zou bij stilstaan. Begonnen in 1872 met de stichting van het A,rellowstonepark, bezit dit land thans een massa Nationaal Parken, Staatsparken, Landelijke parken en Stadsparken met een totale oppervlakte van circa drie millioen hectaren. Een cijfer om bij te duizelen. Een enkele stad, Chicago, wist van 1905 tot 1918, dus in een tijdspanne van amper 13 jaar, haar bezit óp te voeren van 84 tot 207 parken. In België werd de eerste daad van betèekenis verricht, nu een 25 jaar geleden, en wel te Antwerpen, door den aankoop van het Nachtegalenpark door het Bestuur der Stad Antwerpen. Nadien kocht de Provincie het Rivierenhof aan en, voor een paar jaar, volgden nog enkele kleine gemeenten rond Antwerpen: Deurne, Borgerhout, Wilrijck, Eeckeren. Uitgestrekte parken worden op dit oogenblik aangelegd, op kosten der Provincie Antwerpen, te Boom en te Mechelen. 1 f'S-s-.s BOEKENBERGPARK, DEURNE BIJ ANTWERPEN I

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1931 | | pagina 6