DE PARKBEWEGING j HEEMSCHUT wanneer ei weer in de krant staat als onlangs, dat de vogels bij onnoemelijken getale in kisten en manden verpakt over de grens gaan. Als we dat weer lezen knippen we 't uit voor Heemschut. Te Hillegersberg wil men een gradeerwerk maken en de Provinciale Zuid-Hollandsche Schoonheicscommissie zond een adres en verzocht Heemschut adhaesie. Omdat een gradeerwerk een nieuw wóórd was in Heemschut's archief en het geval niet volkomen bekend bleef Heemschut voorloopig blanco. Het PaleisRaadhuis wekt ieders belangstelling. Er zijn echter zooveel kanten aan, dat Heemschut zich van inmenging onthield; een mooi onderwerp voor de Algemeene Vergadering. De Centreile Schoonheidscommissie voor! 't Gooi wat al commissiëngaf een keurig rapport over de bebouwing langs den Rijksstraatweg Naarden Laren, gaande over en langs gronden der Gemeente Naarden, Bussujm, Huizen, Laren. Doel: de zich ontwikkelende lintbebouwing tegen te gaan. Men ziet eruit de noodzakelijkheid van de belangencombinatie der Gemeenten öf van hooger gezag. Dit onderwerp is ook algemeen op te vatten. Als automobilis t rolt men op een goeden keer langs een nieuwen weg, gelegd om den bebouwden kom eenei Gemeente en geniet van 't1 ruime uitzicht. Na 'n poos dezelfde tocht en er is langs dien weg een huis in aanbouw en het landschap is gestoffeerd met mededeelingen van „bouwgrord te koop". Ja zeker, bouwgrond om rogge en haver te verbouwen, niet om een huizen-scherm te maken. A. K. v Er zal thans wel geen enkel land op den wereldbol meer gevonden worden of het is verplicht ::ijn steden uit te breiden. In e^n eeuw tijds inderdaad is het menschdom in aantal verdriedubbeld. Bedroeg dit aantal in 1801 nog niet meer dan 175 millioen, in 1910 reeds was het lot over de 447 millioen gestegen. Een voorbeeld dat boekdeelen spreekt: in de 18e eeuw telden de Vereenigde Staten-,een bevolking van nauwelijks 4 millioen blanken; thans wonen er meer dan 100 millioen. „Moest deze aangroei van bevolking in en buiten Europa", zegde voor eenige jaren de Belgische generaal BRIALMENT in een redevoering die ophef maakte, „in dezelfde verhouding blijven duren, dan zou men gemakkelijk het niet ver verwijderde tijdstip kunnen berekenen waarop or>ze afstammelingen zoo talrijk zouden geworden zijn, dat hunne rangen de gansche oppervlakte van den bodem zouden bedekken en dat niemand meer voldoende plaats zou hebben om zich te ruste te leggen." Al deze menschen, zij moeten gehuisvest worden. Vandaar onze moderne eindelooze milloenensteden. In hoeverre dit verschijnsel welkom mag genoemd worden en, of er het idee vooruitgang al of niel mag aan vastgekoppeld worden, wenschen wij hier buiten beschouwing te laten. Wij willen er alleen maar op wijzen, dat het een ware omwenteling in de levensvoorwaardep heeft meegebracht en vroeger onbekende' nooden geschapen heeft. Die millicenensteden zijn hoofdzakelijk opeenhoopingen van onafzienbare woningkompleksen. Het ontbjeekt er aan zon, licht en voldoende lucht. De mensch slijt er zijn leven in voor waarden cie tegen de natuurlijke vereischten van zijn organisme indruischen. In de Vereenigde Staten o. brengt hij zijn dag door in Hemelhooge torenhuizen waaruit het daglicht gebannen is. De gioote Europeesche steden schijnen denzelfden weg te willen opgaan. Reeds heeft Antwerpen zijn eerste torenwoning. 1 TOLSTOI reeds noemde dergelijke steden reusachtige kerkhoven en wetenschapsmenschen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1931 | | pagina 4