4 HEEMSCHUT er zoo goed en zoo kwaad als het ging het dak op passend te maken. Een en ander versterkt de onderstelling dat de kerk met het onderstuk van den toren niet oorspronkelijk als bedehuis zijn gebouwd. Men heeft eenvoudig eennstuk oud Karolingisch bouwwerk als middenschip genomen en er door toevoeging van een 'koor en door verhooging van den toren een kerkje van gemaakt. Het in den noordmuur voorkomende viscÉgraatverband is van hooge zeldzaamheid en komt in ons land nog alléén en dan nog onzifchtbaar voor in den onderbouw van het kasteel te Mheer (Zuid-Limburg)in België treft mën het aan in de krocht der St. Bavokerk te Gent, in de kerk van Coninxheim bij Tongeren "en in den toren te Oostham in het land van Looz. De hooge zeldzaamheid van deze Karolingische architectuur schuilt wel in het feit dat zij zich zeer waarschijnlijk buiten het tegenwoordige Limburg nooit eenig gebied verwierf. KAREL DE GROOTE zelf toefde bijwijlen 4p zijn palts te Nijmegen en begaf zich nooit verder westwaarts. De invallen der Noormannefi volgden al spoedig, zelfs nog tijdens des keizers leven, waarna snel verval en ontbindingc van zijn rijk intraden. Toen hadden de Deensche plunderaars vrij spel en na omstreeks 850'het geheele Castellum Trajectum (Utrecht) met al zijn kerken verwoest en zich in 880 op dén palts te Nijmegen genesteld te hebben, stevenden zij de Maas op en verwoestten Maastricht. Dat in die woelige dagen geen bouwwerk van eenig belang werd ondernomen ligt voor de hand en' dat de bestaande Karolingische bouwwerken practisch zich alléén in Zuid-Limburg konden handhaven is al even duidelijk,>-!daar alléén deze streek voor de vernielende stroop tochten 'gespaard bleef. - De oorsprong van Mesch, in het' WaalscB Mexhawe geheeten, voert ons terug tot een door PEPIJN (van Herstal of van Londen?) dSar ter plaatse gesticht paleis Merchault, ook wel Mander velt, geheeten. Volgens overleveriffg zou'de naam Merchault, in den loop der tijden "tot Mesch 'vervormt, ook' de oorsprong vart den naam van het dorpje zijn en zou het paleis in verband met Mheer en Lichtenberg (aan deMaas) een schakel geweest zijn in een reeks van seinposten die zich wellicht-tot Tongeren en' nog verder westwaarts uitstrekte. KERK TE MESCH DEN TOESTAND VAN 1864

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1931 | | pagina 6