HEEMSCHUT 3 Maar het oude Mesch verdient in een ander opzicht veel meer onze belangstelling dan vreemde soldaten ons zouden kunnen inboezemen <en wel in het oeroude, zeer merkwaardige Romaansche kerkje, dat ondanks latere verbouwin'g, vooral aan de noordzijde van het schip ongeveer ter halver hoogte nog een oorspronkelijk metselwerk vertoont van kleine kubus vormige stukken roodachtigeri zandsteen is ddomum die in een dikke speciemassa vrij regelmatig zijn neergelegd. Alleen het onderste gedeelte van den muur waarin een opus incertum van grove stukken steen voorkomt, vertoont een ander karakter. Zeer merkwaardig is hier de op ongeveer manshoogte ingemetselde strook platte steenen in vischgraatverband opus spicatum die zich bevindt ter weerszijden van een dichtgemetseld rondbogig open vak, waarschijnlijk de oorspronkelijke toegang tot de kerk vormend, en al van zeer ouden datum moet zijn, een bouwwijze van hooge zeldzaamheid, daar volgens RlVOIRA het opus spicatum in dezen vorm sinds de IXe eeuw door de Comacini toegepast werd, zoodat wij hier zeer waarschijnlijk staan voor de overblijfselen van een Karolingisch bouwwerk waarvan eenige muurgedeelten later vopr het optrekken van de kerk dienden. De zuidmuur uit kleiner materiaal in onregelmatig!» verband van kolenzandsteen opgetrokken, vertoont hier en daar in het metselwerk fragmenten van gebakken tegels en Romeinsche .cjakpannen, zooals deze ook te vinden zijn in so/nmige muurgedeelten van de cathedraal te Aken. Ook de met fijn vergruisde stukken steen en dakpan gemengde Romeinsche mortel is hier en daar zeer goed kenbaar. De kleine rondbogige vensters die slechts een spaarzaam licht in het schip toelaten, schijnen ;later in de oude muren uitgebroken te zijn-, zij',zijn |>mlljst door uit zandsteen gehouwen blokken, waarvan de grijsgele kleur zich scherp tegen de rpodachtige tint van het muurwerk afteekent. Evenzeer is opmerkelijk dat geen enkele lijst ofj rand de scheiding tusschen muur en dak inleidt; men zou geneigd zijn aan te nemen, dat3,de muren van het schip verlaagd zijn. om ROMAANSCHE KERK TEs.MESCH IN DEN TEGENWOORDIGENl TOESTAND

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1931 | | pagina 5