DE ROMEINSCHE KERK VAN MESCH EN HARE RESTAURATIE 2 HEEMSCHUT Dè weg AalsmeerUithoorn zal door het Zijdelmeer komen; landschapsbederfDenkelijk niet. Oude wegen dwars dcor'plassenlamf'zijn ook zeer aantrekkelijk. In 't buitenland trekt 't de aandacht dat in Nederland geen of weinig reclameborden t landschap ontsieren en dan vraagt men hoe dat komt; welwillend verstrekt Heemschut inlichtingen in den vorm van afschriften der belangrijkste verordeningen.' Ditmaal aan 't Deensche Consulaat. De Kagerplassen dreigen weer afgeknibbeld te worden. De waterspoiters requestreerden en Heemschut deed mede. De Velperweg bij Arnhem wordt verbreed en daar zullen nogal wat boomen vallen; een klacht kwam in; de juiste inlichtingen zullen ingewonnen worden. Dit vraagstuk is er een van alledag. Bij de wegenmakers is nu wel geleidelijk het besef ontstaan dat buiten het verkeer ook de schoonheid een rol speelt. Een tweede concept natuurbeschermingswet zond het Ministerie en Heemschut is zeer erkentelijk. Een advies dient uit te gaan jvan de organisaties gezamenlijk. De Provinciale adviesbureaux voor verbetering van slechte bouwplannen 'gaan zich vormen en ontwikkelen. De meesten zijn nog in allereerst begin. Het wordt tijd dat zij zich wat krachtiger ontwikkelen om geleidelijk over te nemen datgene wat Heemschut,'s adviesbureau heeft opgebouwd. Concurrenten ziet Heemschut in deze bureaux allerminst; wel welkome strijdmakkers. Zij zullen mede ondervinden hoe moeilijk 't is flink wat te bereiken. Daar is volharding en geduld voor noodig. In Friesland gaat 't keurig, daar bestrijkt men vrijwel de geheele provincie. Komt 't zoover dat elk der provinciale bureaux aldus zijn arbeidsveld weet te bewerken, dan zal dit Heemschut, zeer aangenaam zijn. Dan zal 't adviesbureau wat meer dan nu zich kunnen wijden aan iets anders dan aan huisjes; er is nog zooveel anders. Het Gooische natuurreservaat heeft eenf heel eind zijn beslag. Men heeft er in de bladen van kunnen lezen. De Provinciale gemgenten werken gelukkig allen mede. 't Werd tijd. Want de groote tuin beoosten Amsterdam dreigde zoo waarlijk volgebouwd te worden. Amsterdam, Januari 1931. De SECRETARIS. Diep in het zuiden van ons vaderland, iri' de onmiddellijke nabijheid der uiterste grenspalen tegenover het Belgische grensdorp Moulhnd, ligt in uiterst liefelijke omgeving bespoeld en doorsneden door de Voerenbeek, het dorjjje Mesch. Aan den voet van het breede plateau, dat zich van de vallei van St. Geertruid tot achter Fouron St. Pierre uitstrekt, ligt het daa# onbeteekenend en ook onbekend, want hoe aan trekkelijk en rijk aan natuurschoon het dorpje ook moge zijn, de afgeslotenheid van de groote verkeerswegen is oorzaak dat zeer 'weinig toeristen er den voet zetten. Toch moet aan hen die zich nog de bandje dagen van begin Augustus 1914 voor den geest kunnen roepen den naam Mesch bekend voorkomen, doordat het plaatsje in opspraak kwam door het fabeltje dat Duitsche troepen, die zich in Mouland vertoond hadden, hier ook het Nederlandsche grondgebied betreden zouden hebben. "j V

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1931 | | pagina 4