8 HEEMSCHUT van het visschersbedrijf en wellicht ook de revolutie van het jaar 1795 deze belangrijke hulp bron voor Petten's kerkje hadden doen opdroogen. Sedert dien zijn de inkomsten zeer geslonken. De gemeente telt maar weinig inwoners en zij is thans dan ook verre van rijk te noemen In 1846 kwam het- huidige kerkje tot stand. De bestaande oude kruiskerk had toen zeer geledenin het algemeen schijnen grootere gebouwen tengevolge" van de zilte zeelucht van de nabije Noordzee geducht aan slijtage onderhevig te zijn. De oude kerk was dus bouwvallig geworden, en wat er toen gebeurde een vers op een wandbord in de kerk vertelt het ons, de kerk zelf sprekende invoerend Verouderd, in 't verval geraakt Werd ik ten gronde toe geslaakt (1846) Doch dad'lijk uit het puin herboren Verrees ik kleiner dan te voren Maar met een schoolgebouw verrijkt 't Geen thans aan mijne zijde prijkt. Van dat „prijken" is niet veel meer te zien. De foto's toonen het wel. Het aardige witte kerkje, gebouwd uit de materialen van de vroegere grootere kruiskerk en ook het daarnaast gelegen schoolgebouw (thans in gebruik als gymnastiek-lokaal; een cathechisatie-kamertje is boven) verkeeren in een uiterst bouwvalligen staat. Het complex heeft de kleine eeuw van zijn bestaan ernstig te lijden gehad van weersinvloeden, de muren hebben groote scheuren, trekbalken Izijn aan de uiteinden verteerd, de kalk valt neer en brokkelt af. Wèl is het niet zoozeer een monument waarvoor ik pleit, maar jammer zou het zijn, wanneer het stemmige vriendelijke interieur van het prettig bescheiden gebouw met zijn oude petroleumlampen, zijn heerenbanken, zijn bevloering van eeuwenoude grafzerken wegens bouwvalligheid zou moeten sneuvelen om plaats te maken voor heelemaal niets,, ofde lezer vuile dit laatste zelf maar naar verkiezing inMoge Petten's aardig witte kerkje op de groene kerkhofheuvel gespaard kunnen blijven. Alkmaar. - Mr. J. BELONJE. PETTEN. GEMEENLANDSHUIS i| I

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1931 | | pagina 10