een zoo groot mogelijk aantal dieren buit te maken, om daarmede b.v. een nieuw opgericht en nog ledig museum te vullen. Wie dieren- en plantenwereld waarlijk lief heeft neemt waar, bespiedt, onderzoekt met eerbied en voorzichtigheid en vindt daarin genot. Hij doodt niet en vernielt niet, maar bewaart en beschermt. Voor hém geldt: beter tien vogels in de lucht dan één in de hand, en liever dan eene verzameling dierenlijken is hem de beschouwing van de levende in hun dagelijksch bestaan. Daarvan schrijven zij (zooals die medewerker van de „N. R. C." over de Kralingsche plassen) en wij hebben er onze verlustiging aan. Bij hen mogen de beide voorschreven jongens ter schole gaan en leeren zien, hooren, genieten, zonder dooden of verstoren. Heemstra State. Dit buiten bij Oenkerk is aangekocht door eene commissie, die er een vrijzinnig rustoord van maken zal. Een architect zal het zoodanig veranderen en uitbreiden, dat het aan zijne nieuwe bestemming zal beantwoorden. Men kan zich slechts verheugen dat aldus Heemstra State (het Reisboek voor Nederland van onzen penningmeester, den Heer G. A. POS 1922 noemt het op blz. 288 een schoon landgoed) bewaard zal blijven. Moge voornoemde architect van het natuurschoon zóóveel sparen als maar eenigszins mogelijk is! Vogelmoord door vliegtuigen. Dezer dagen zagen Peenemünder visschers twee eendekker-watervliegtuigen van de vliegschool Warnemünde boven het vogel protectoraat Peenemünderhafen. Beide machines, die bijna iederen dag daar passeeren, weken echter plotseling van den gebruikelijken koers af om vervolgens tegen de opfladderende zwermen wilde eenden op te stuiven! Tallooze dieren vielen, tengevolge van den hevigen luchtdruk ontzield omlaag en vele andere werden door de schroeven gedood. De visschers vonden afgeslagen vleugels, koppen, pooten en ingewanden van de gruwelijk vermoorde vogels. De visschers te Peenemünde verklaren, dat het vaak voorkomt, dat de vliegers boven het vogelprotectoraat vliegen: ook zwanen zijn reeds door hen achtervolgd. Het staatsbureau voor natuurbescherming is van een en ander in kennis gesteld. Ook in Duitschland zijn zulke gruwelen nog mogelijk. Maar daar is toch een staatsbureau voor natuurbescherming, waartoe men zich wenden en dat maatregelen nemen kan. Waar is onze staatssbemoeiing? Vogelkalender. Dat de geheele oplaag van den vogelkalender 1931 is uit verkocht, verbaast niemand, die den inhoud en de uitvoering ervan kent. Iets anders is, of hij in de toekomst nog reden van bestaan zal hebben? Of er dan n.1. nog vogels zullen zijn? Zeker is dat niet, gemerkt de slachtingen die nog immer in de vogelwereld worden aangericht, In de maand October (1930) werden over Beek ver zonden: 4974 vinken, 3975 kneutjes, 578 groenlingen, 643 sijsjes, 57 geelgorzen en 20 putters. Bovendien werden per spoor van Nijmegen naar Kronenburg nog vervoerd 4161 stuks (zonder nadere specificatie) zoodat Nijmegen alleen via Kronenburg (hier ontmoeten spoor- en tramweg elkaar) in October 14.418 vogels over de grens heeft gezonden. Dit is de uitvoer in ééne maand uit ééne stad! Tegen zulke uitmoordingen zijn de dieren niet bestand. Men vraagt, of er dan geen rechters meer zijn in Berlijn? In Berlijn wel, maar hoe is het bij ons? Wat baten interpellaties in de Kamer, protesten van natuur- en dierenvrienden, wanneer er van het Binnenhof geen last komt om met de beteugeling van dezen gruwel der verwoesting ernst te maken. Nirwana. Het „flatgebouw" (de naam is zoo leelijk als het ding) Nirwana, waarover wij de vorige maal schreven, krijgt, zegt men, nog twee geheel gelijkvormige kubussen naast zich. Dat wordt daar een lust voor de oogen. L. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1930 | | pagina 10