OUDE BOUWWERKEN TE MAASTRICHT. Toen-na 1616 het besluit genomen was om den Gouverneur van Maastricht een vaste woning aan te wijzen, kocht de magistraat tot dat doel een tweetal aan de Bouillonstraat gelegen huizen, welke nadat er later nog drie panden bij waren aangetrokken, na eenig verbouwen tezamen als ambtswoning voor den Gouverneur moesten dienen. Dit gebouwencomplex vormt nu nog het in die straat gelegen Gouvernements gebouw, dat thans èn door zijn ouderdom èn door dep aard zijner samenstelling zoo weinig meer beantwoordt aan de eischen, die men redelijker wijze aan een Regeeripgs- gebouw mag stellen, dat het binnenkort zal worden afgebroken om plaats té maken voor een nieuw gebouw, dat in alle opzichten aan zijn bestemming zal voldoen en naar wij hopen een sieraad te meer voor de aan merkwaardige gebouwen zoo rijke stad zal worden. t In den loop der tijden volgde menige verbouwing en werden verscheiden -yetr anderingen aangebracht, totdat in 1777 een algeheele restauratie plaats vond, waarbij het gebouw zijn huidig aanzien ontving. Het draagt dan ook geheel het karakter van die verbouwing. De breede, sobere, geverfde, tusschen geblokte hoekpilasters gevatte vöörgevel vertoont twee verdiepingen en heeft een uitgestrektheid vat? 15 vensterbreedtep, De geheele fagade bestaat uit een, tusschen geblokte pilasters gevatte, middeppajrtij van drie assen, waarbij zich twee vleugels aansluiten. De linkervleugel strekt zich naar het N. O uit over twee door een geblokte pilaster .gescheiden muurvlakken van achtereenvolgens drie en twee assen, terwijl de rechtervleugel welke zich naar het Z. W. uitstrekt, uit een gelijk aantal op dezelfde wijze gescheiden vakken van drie en vier assen bestaat. In dit laatste gedeelte bevindt zich een koetspoort. HET GOUVERNEMENTSGEBOUW.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1929 | | pagina 8