Belangrijke gebeurtenissen. Ten behoeve van een nieuwe spoorbaan welke om de Zuidzijde van de stad Amsterdam in aanleg is zou een dam in den Amstel gemaakt worden, hetgeen een groote ontsiering tengevolge zou hebben. Mede door bemoeiingen van Heemschut zal deze dam er niet komen doch een brug welke aesthetisch behoorlijk verzorgd is. Eenige malen waren bemoeienissen noodig inzake boomen en buitenplaatsen langs den weg UtrechtArnhem o. a. ter hoogte van Zeist bij de buitenplaats de Brink. Deze zaak werd in goede banen geleid en de meeste boomen behouden. Medewerking werd verleend tot behoud van den Ruysdaelmolen te Wijk bij Duurstede waarvoor de speciaal daartoe gestichte Commissie zich veel moeite gaf. Eenige malen werden pogingen gedaan om de totstandkoming van bovengrondsche kabels te verhinderen. Dit betroffen zoowel hoogspanningskabels als palen met draden voor telefoon en telegraaf, wat de Duitschers noemen Die Verdrahtung der Landschaft. De totstandkoming der hoogspanningskabels op het eiland Schouwen kon niet worden verhinderd. De bovengrondsche telegraaf- en telefoonlijnen onder Ermelo kwamen niet tot stand. Een bijdrage werd verleend tot instandhouding van den fraaien korenmolen te Sloten(Fr.). Het Pesthuis te Amsterdam staat er nog, doch de kans op behoud is steeds geringer geworden, aangezien men bezig is met den bouw van twee klinieken welker totstand koming de verdwijning van het Pesthuis feitelijk in zich sluit. Heemschut verleende zijn medewerking voor de serie voordrachten, georganiseerd door het Algemeen Nederlandsch Verbond over Amsterdam in de 17e eeuw. Een kleine bijdrage werd verstrekt voor behoud van een typischen houten gevel te Krommenie. Adressen werden gezonden tot bescherming van de 's Gravelandsche buitenplaatsen waar men in de nabijheid van het prachtige- buitengoed „Gooilust" een quininefabriek wil gaan bouwen. Een kleine bijdrage werd verleend aan het Gemeentebestuur van Leerdam tot aankoop voor de derde maal van een torenwoning, dat is een oud, vestingwerk'dezer rivierstad. Medewerking werd verleend voor den jaarlijks plaats hebbenden Monumentendag onder leiding van den Oudheidkundigen Bond. Heemschut onthield zich van bemoeienis inzake de zandafgravingen in het Gooi ten behoeve der verbetering van den Muiderstraatweg. Voor de totstandkoming der Stichting Menno van Coehoorn verleende Heemschut medewerking. Deze Stichting stelt zich ten doel het behoud van belangrijke vesting werken, in de eerste plaats van de vestingen Naarden en Willemstad. Velerlei zaken werden behandeld - omtrent boomen langs wegen, die voor het verkeer verbeterd worden, soms tot resultaat hebbend dat fraai geboomte behouden kon worden, soms met erkenning van het feit, dat voor het verkeer het een en ander zwichten of verdwijnen moet. In de Commissie van Beroep inzake de Schoonheidscommissie van Leeuwarden werd aangewezen Ir. P. VERHAGEN, architect te Rotterdam. Tal van aanvragen omtrent het behoud of klachten omtrent de vernieling van oude woonhuizen en pakhuizen werden behandeld in overleg met de Ver. Hendrick de Keyser, waarvan eenige keeren het resultaat was dat deze Vereeniging zulk een huis aankocht om het in de toekomst' voor de samenleving te behouden. Deze Ver eeniging die zulk fraai werk verricht' vierde dit jaar haar 10-jarig jubileum hetwelk door een fraai gedenkboek werd vastgelegd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1929 | | pagina 6