malige klooster nog een laatste overblijfsel van het Vrouwen-Gasthuis bestaande uit typische vertrekjes en een leuk oud gangetje: een schilderachtig stukje vol Middeleeuw- sche reminiscensen. Tusschen beide deelen ligt de vleugel, die in de 18e eeuw door verbouw zoo veranderd werd. Daarin is een oude regentenkamer gevestigd met een aardige betimmering en als schoorsteenstuk een portret vqn TRIJN REMME, de heldin van 1573, de Alkmaarsche Kenau. Voor die afdeeling van het gesticht zien we den gevel die nog hier en daar' de herinneringen toont uit den tijd der verbouwing, hier- voren reeds besproken. Ernaast staat een rij goed getroffen 18e eeuwsche stoeppalen. Meer details in dit kleine bestek te behandelen is niet doenlijk. Men kome ons Gasthuis zelf bekijken, eer het te laat is! Alkmaar, October 1928. Mr. J. BELONJE. HOTEL DE DOELEN TE GRONINGEN. De Doelen te Groningen is 'n oud gerenommeerd hotel, was oud en tevens versleten, als gebouw althans, als instelling, als zaak vol energie. Wat te doen? Het ge bouwencomplex afbreken en 'n nieuw gebouw maken? Dan was die eigenaardige sfeer van oud-Groningsche deftigheid weg, dan kon .men een best hotel verkrijgen, doch zou het voor den toerist niets anders bieden dan :'n hotel in een willekeurig andere stad en de ras-Groninger was zijn „Doelen" kwijt. Inwendig bevatte het gebouwencomplex enkele fraaie zalen, o.a. een groote eetzaal, doch verder was 't 'n rommeltje. Na rijp beraad is besloten de gevels en de enkele fraaie interieurs te restaureeren en van het overige een goed hotel te maken met modern ingerichte kamers. Aldus is geschied. De groote eetzaal is in de voor den bouwtijd toepasselijke kleur geschilderd, prutserijen zijn verwijderd en hersteld en de zaal verkreeg daardoor een gansch ander aanzien. Daarnaast vindt men een nieuw trappenhuis, gewapend beton en teakhout. Dat is het moderne begrip van restaureeren. Wat goed oud is restaureeren, wat rommel is of versleten nieuw maken in vorm en kleur harmonieerend met het oude. Geen copie oud. Geen valsche antiquiteiten. i De gevel was feitelijk een samenvatting van twee oude woonhuisgevels. De linker, de eenvoudigste, laat-18e eeuwsch is al heel eenvoudig. Een plat vlak met gaten. De zuiver geproportioneerde vensters geven er een sfeer van deftigheid aan. Die proportie voorschriften zijn we in onzen tijd kwijt geraakt; mèt de gilden verdwenen. De vensters zullen oorspronkelijk kleiner formaat ruiten gehad hebben; omdat dit niet leelijk was en practisch bruikbaar hebben we 't zoo gelaten. In de verschillende reclameborden is wat orde gebracht. Het bovenlicht van de deur, dat leeg was, heeft weder een snijraam met 'n echt oud stukje snijwerk. Het rechter huis bood wat meer moeilijkheden en was historisch belangrijker. De onderverdieping is eerst van de ontsierende pleister ontdaan en toen voorzien van vensters bij den bovengevel passende. Er zal vroeger wel eens een deur geweest zijn, doch dat was niet weer te vinden en we hadden geen deur noodig want achter die drie vensters ligt de groote eetzaal, waar de Groningers hun Kerstdiner moeten houden en dat kunnen ze daar in 't koele Noorden! De geheele gevel is schoongemaakt, gerepareerd, de top eraf gehaald en er weer op, verf van de natuursteen geloogd, kortom een boel werk gedaan met als resultaat dat men er niet

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1928 | | pagina 7