van genoemd stuk. Het lijdt geen twijfel of het aantal der Yereenigingen en het aantal candidaten voor de examens der Vereeniging zal grooter worden, gezien de algemeene belangstelling in het vraagstuk van vakbekwaamheid, vakopleiding en werkloosheid en al moge, hetgeen ik ook geschreven heb in de brochure, de oplossing, die de Vereeniging zich gedacht heeft, niet geheel en al ideaal zijn, zoolang er door het Rijk niet een meer systematische opleiding tot bevordering van de vakbekwaamheid ter hand genomen wordt voor de rijpere jeugd, is dit in ieder geval als een ernstige poging te beschouwen om het peil der vakbekwaamheid te verhoogen. Eerstdaags zal verschijnen een tweede brochure, waarin opnieuw eene opwekking voorkomt om zich aan te sluiten bij de Vereeniging ter veredeling van het Ambacht, voorzien van citaten en mededeelingen uit vak- en andere bladen, waaruit blijkt, dat het reeds genoemde vraagstuk in verschillende kringen belangstelling heeft opgewekt. U dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, de Algemeen Secretaris v. d. Vereeniging ter veredeling van het Ambacht, G. H. Morhaus. NOG EENS 'T VERVAL VAN 'T AMBACHT. Het artikel „Over 't verval van 't ambacht" heeft heel wat stof doen opwaaien. Verschillende dagbladen namen het in z'n geheel over en zorgden dat duizenden lezers er van genieten konden. Verschillenden adviezen kwamen in hoe gehandeld moest worden. Niemand echter heeft weersproken dat het ambacht vervalt zoodat dit als vaststaand kan worden aangenomen. Zooals 't met alle verdwijnende dingen gaat, wat weggaat wordt vervangen door iets anders, er komt iets totaal onverwachts voor in de plaats. Zoo zal dus 't afstervend ambacht, dat door scholen en vereenigingen nog wat langer in leven gerekt zal blijven, mogelijk gansch iets nieuws geyen. Wat zien we nog niet. Immers het begrip industrie bootste het ambacht na, vermechaniseerde het handwerk, van het maken van de spijker en de baksteen tot een volledige con structie, als 't maar kon een volledig huis. Zelfstandig was die industrie nog niet, zij dreef op de handwerkslieden die de herinnering aan 't ambacht in zich hadden. Wanneer dit geslacht uitgestorven is - waar we nu aan bezig zijn zal de industrie 't zonder ambachtslieden moeten doen. Getreurd hierom? Niet doen! Mogelijk zal men dit van 'n Heemschutter verwachten; deze keer is 't niet 't geval. De eerste auto was 'n rijtuig zonder paard en 'n Peugeot is wat 'n keurig wagentje. Zoo zal na 't ambacht ook wel weer iets goeds komen. Maar 't was dan toch maar zoo. Het ambacht gaat weg. Ook al worden aan de ambachtsscholen koplatten, roosterkozijnen, porte-brisées en Philibert- kappen onderwezen. 't Ware voor de ambachts-opleidingscholen nuttig hiervan nota te nemenmogelijk kunnen zij wat er nieuw voor in de plaats komt in goede banen leiden. Maar 't zal 'n heel moeilijk vraagstuk zijn. A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1928 | | pagina 10