aanverwant doel is opgericht een vereeniging genaamd Topografisch Repertorium van Nederland, Secretaris G. C. SlX, Emmalaan 23, Amsterdam. De Ruysdaelmolen te Wijk bij Duurstede is naar wij vernemen thans gereed. Er komt nog wel wat geld aan tekort doch het ergste is gebeurd. Hetzelfde kan gezegd worden van den korenmolen te Laren N.-H.). In Brabant loopen de oude dorpskerken een slechten kans. Daar dreigt weer een heel ander gevaar dan bij de Hervormde kerken in de Noordelijke provinciën. Twee ge vallen kort na elkaar. Te Zundert staat een fraaie oude kerk van middelmatige afmeting. Blijkbaar is deze te klein geworden. Men heeft er een groóte nieuwe kerk gebouwd doch deze vlak bij de oude kerk geplaatst, zoo dicht er bij dat redelijkerwijs die oude kerk nu wel afgebroken moet worden. Deze staat er nu heel zielig bij met kapot- gegooide vensters der verwaarloozing ten prooi. Te Waalre is voor enkele jaren een nieuwe kerk gebouwd. De oude kerk welke van hoogen ouderdom is en als historisch monument een merkwaardig ding, dreigt afgebroken te worden. De toren is eigendom van de Gemeente, zoodat hier de kans bestaat dat de kerk wordt afgebroken en de toren alleen blijft staan. Deze voorbeelden komen in ons land meer voor. De Provinciale Adviesbureaux beginnen goed werk te doen. Van het Overijsselsch Genootschap genaamd „Het Oversticht" ontvingen wij een boekwerkje met illustratiën waaruit blijkt welk nuttig werk daar geschiedt op het gebied van correctie van slechte bouwplannen. In aanmerking nemend den korten tijd dat deze organisatie bestaat blijkt reeds veel goed werk verricht te zijn. De Ambachtsschool voor Goeree en Overflakkee te Middelharnis jubileerde en hield een tentoonstelling welke werd aangevuld met werk van Heemschut's Advies bureau. Iets dergelijks gebeurde voor enkele maanden te Wijk bij Duurstede. Dit werkt uitmuntend omdat de jonge garde die op deze scholen wordt opgeleid dan eens te zien krijgt hoe het werk der dorpstimmerlieden uit de omgeving gecorrigeerd en verbeterd wordt althans kan worden In den Zomer komen de jaarverslagen uit. Omdat de vereenigingen vrijwel allen slecht bij kas zijn en hun gelden aan nuttiger dingen dan aan drukwerken besteden kunnen, zijn de verslagen veelal over eenige jaren. De Vereeniging „Het Nederlandsch Openluchtmuseum" gaf bij haar 10-jarig be staan een aardige en geïllustreerde publicatie uit, verkrijgbaar bij den Secretaris, de Heer A. A. G. VAN ERVEN DORENS te Arnhem. Men vindt er de afbeeldingen van een Molen die uit Delft werd weggehaald en daar werd opgebouwd, van interieurs van verdwijnende huistypen, van alle mogelijke zaken betrekking hebbend op folklore, kleeding en gebruiken. De „Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten" gaf een boek dat eigenlijk een verslag is over 5 jaren. Dit doorbladerend krijgt men groot respect voor wat deze vereeniging tot stand bracht en brengt. Wij kunnen niet beter doen dan de lezers aan te bevelen zich als lid op te geven van deze zoo nuttige ver eeniging, die voor gansch het Nederlandsche volk zooveel schoonheid bewaart. Zoo juist kwam binnen het jaarverslag der Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, ver meldend al datgene wat er vanwege 's Rijks Monumentenzorg over het jaar 1927 ge schiedde. De Vereeniging „Hendrick de Keyser" bestond dit jaar 10 jaren en we zagen den drukproef voor een allerfraaist gedenkboek, een overzicht gevende van het werk dier vereeniging over tien jaren. Het wegenvraagstuk heeft thans ieders aandacht. Werd niet de Muidertol ge bombardeerd en in Noord-Holland een excursie van 500 automobielen voorbereid om „Tolland" in te nemen. De wegen laten inderdaad ook veel te wenschen, doch wanneer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1928 | | pagina 4