restauratie van een oud bouwwerk een oud stuk smeedwerk te herstellen of iets er bij te doen maken, dan is er speurzin noodig den man te vinden die 't kan. Oude kerktorens en kerken zijn gemetseld van handvormsteen en versierd met uit de hand gehakte profielsteen. Die handvormsteen is nergens meer te koop. Laat men een handvormsteen uit onze ovens vallen dan is hij kapot, probeert men dit met een echte oude steen dan breekt er 'n puntje af, de nieuwe bros, de oude taai. Aan een echte oude baksteen kan men profielen hakken; bij een moderne steen lukt dat niet. Profielsteen hakken kan de metselaar niet meer, heeft er nooit van gehoord, vindt 't belachelijk, is gewend kalkzandsteen te verwerken tegen 'n tarief per duizend. Wij koopen voor restauratie van oude bouwwerken afbraaksteen bij den slooper en laten de profielsteen door een steenhouwer hakken. Echt glas is niet meer te koop. Oude ruiten denk aan scheiben waren groote schijven met in 't midden een dikken bobbel. Het gesmolten glas werd vliegens vlug rondgedraaid en zoo ontstond een schijf, naar den kant dunner wordend. Daardoor zijn echte oude ruiten niet vlak en nu kan men ook dien glasknobbel in oud lood-glas thuisbrengen. Voor herstelling van gebrandschilderde vensters wordt zoo mogelijk oud glas gebruikt. Wat krijgen we nu voor dat alles in de plaats? Materialen zonder richting of laag of draad; spiegelglas, beton, asfalt, bitume, estrich, eboniet, door „monteurs" tot een bouwwerk vereenigd. Ambachtslieden worden er niet meer gekweekt. Is ook niet noodig want jongetjes van ambachtslieden gaan naar de H.B.S., krijgen een hoedje op en worden kantoorbediende, dat is deftiger dan 't ambacht. De „Vereeniging tot Veredeling van het Ambacht" was onlangs bijna overleden. Zou men 't zinkend schip met een Vereeniging kunnen redden? 't Zou wat! Als 't nog een menschengeslacht verder is kan er in Nederland geen fatsoenlijk huis meer gebouwd worden bij gebrek aan beoefenaars van 't edel ambacht. A. A. KOK, Architect. DORPSSCHOON. Te Hillegom is 'n aardig oud bruggetje, een voudig en goed, net zoo als 'n bruggetje zijn moet, zooals de meeste nieuwe bruggetjes net zijn, zooals ze niet zijn moeten. Hoe graag maakt de timmerman in 't polderland in plaats van 't genoegelijk houten wit en groen geverfde wipbrugje nu zoo'n béste van beton. Dit oude brugje van Hillegom is nu net een aardig ding om te laten zien hoe de dorpe ling zoo'n vraagstuk een voudig en goed moet oplossen. Dat brugje heeft ouder doms verschijnselen en 't is niet zoo erg meer noodig. Immers wanneer men de oude Hillegommer beek dempt kan de brug weg. Met het verduisteren van 't spiegelend water vlak verdwijnt aan de hand van VERSLUYS' perspec tief boek tevens de spiegel- perspectief. Welk een greep dus, brug weg, water weg, weerspiegeling weg. Drie vliegen in één klap en 't kost niets! Heemschut schreef be leefd aan het Gemeente bestuur van Hillegom dat bruggetje te behouden en bood aan gratis advies te verleenen. Het Gemeente bestuur schreef dat de Raad besloot dat adres voor kennisgeving aan te nemen. Dat is keurig als nu het brugje maar hersteld wordt en behouden blijft. A. K. Bruggetje te Hillegom dat kans loopt onnoodig te verdwijnen. Fraai voorbeeld van eenvoudige volkskunst

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1928 | | pagina 10