De plannen tot het maken van een dam in den Amstel, die dreigde daar gansch het landschap te ontsieren, zijn van de baan; er komt nu een brug en nog wel door de Amsterdamsche Schoonheidscommissie goedgekeurd. Op Frankendaal in de Watergraafsmeer heeft men iets aardigs uitgevonden. Daar zwaait de Amsterdamsche tuinarchitect J. R. KONING den scepter en vertelt er aan honderden kinderen tegelijk, hij ^fen zijn bondgenooten, hoe men handelen moet tegenover plant erf dier, wetende dat een Amsterdamsche straatjongen in zijn onder bewustzijn veel liever een nieuwe ruit inzet dan er een kapot gooit, veel liever een boompje plant dan er een uit den gfond trekt, als hem maar onder 't oog gebracht wordt, wat hij doet. Blijkens het versla'g kwamen er meer dan 7000 kinderen Franken- daal's monumentale hek in en uit. Dat gaat uit van de Centrale Vereeniging voor school- en werktuinen en boomplantdagen in Nederland. Een heel verslag, dat wij eigenlijk moesten opnemen doch wel een paar nummers zou vullen, kwam van de Vereeniging de Hollandsche Molen. Het is verschrikkelijk wat die daar te beredderen hebbenJ'Daar komen eiken dag jammerklachten in van molens en er dan den moed nog in te houden. Wij hebben er respect voor. Toch wordt er heel wat bereikt wat het publiek zoo niet weet. Beproefd werd het totstandkomen van hoogspanningsdraden aan de gebruikelijke palen dwars door het eiland Schouwen-Duiveland, van Bruinisse naar Brouwershaven, te voorkomen, evenals telegraaf- en ^telefoondraden bij Ermelo en netjes in 't gelid staande telefoonpalen langs het Spaa'rne buiten Haarlem. Dit is alles een onderdeel van een moeilijk vraagstuk, waarbij de' financiën een rol spelen. De Duitschers noemen dit euvel „die Verdrahtung der Landschaft". Matige bijdragen werden verstrekt voor het behoud van RUYSDAEL's molen bij Wijk-bij-Duurstede en voor den korenmolen te Sloten (Fr.). In het vorig nummer verscheen een uitvoerig artikel over klokkenspelen en toren klokken, doch werd door den schrijver verzuimd het adres te noemen waar in onzen tijd de meeste carillon- en luidklokken in Nederland vandaan komen, n.1. JOHN TAYLOR Co. te Londen. Opmerkzaam gemaakt door fabrikanten van torenuurwerken en voor de goede orde vermelden wij dit. Het Adviesbureau had druk werk».* Sedert 1 Januari werden niet minder dan 160 adviezen uitgebracht omtrent velerlei soort mislukkingen ons toegezonden door Gemeente besturen en waarvoor dan in den regel een verbeterd ontwerp werd gemaakt. De Vereeniging Hendrick de Keyser maakte zich weder zeer verdienstelijk door aankoop van een belangrijken gevel Leeuwarden aan de St. Jacobstraat en door restauratie van het Beursgebouw te Vlissingen dat nu beneden een café-restaurant is in modernen vormgeving en voor het bovengedeelte het oude bouwwerk zooals het in oorspronkelijken staat geweest is. Het geheel is een bezienswaardigheid voor Vlissingen geworden. Voor Zuid-Holland is, zooals vroeger reeds vermeld werd, een Vereeniging gesticht die voor dat gewest zal trachten de plAttelandsbouwkunst te verbeteren. Het wegenvraagstuk heeft alom de belangstelling. Nu door autobezitters wegen belasting betaald wordt, is plotseling een vrij ruim bedrag beschikbaar voor verbetering van wegen in verband waarmede bij herhaling klachten inkomen omtrent vellen van boomen. Gezegd diene dat op vele plaatsen in tegenstelling met de dikwerf te vlug geuitte klachten met groote piëteit fraaie boomen behouden worden, in den regel door achtelr deze boomen het wielerpad aan te leggen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1928 | | pagina 4