steld, zal nu toch verloren gaan omdat door bebouwing dicht bij den molen de windvang bedorven is. Het dorp Renkum dreigt ernstig geschaad te worden. Daar zal waarschijnlijk een cellulosefabriek komen. Groote stapels hout bederven nu reeds het gezicht van de rivier op het dorp. Met belangstelling wordt uit de bladen vernomen dat te Rotterdam een reclame verordening tot stand kwam. Het is te hopen dat de resultaten van deze verordening daar wat vlugger in het oog zullen loopen dan te Amsterdam het geval is. Verschillende correspondentie werd gevoerd over behoud van oude gevels. Meeren- deels werden deze zaken overgedragen aan de Vereeniging Hendrick de Keyser, die vooral in het laatste jaar vele merkwaardige huizen aankocht. De zaak van de Commiezenhuisjes te Haarlem kwam weer naar voren. Den 17den Juli 1926 liep de termijn af volgens wélke het Raadsbesluit was geschorst. De schorsing werd met drie maanden verlengd dus tot 1 Oct. 1926. Te Arnhem wilde de Gemeente een brugwachtershuisje voor reclame verhuren. Door bemiddeling van een onzer bestuursleden werd dit plan niet tot uitvoering gebracht. De vesting Naarden had de belangstelling van het Bestuur. Wie eenigermate ter plaatse op hoogte is, en weieens iets meer gezien heeft van de vesting dan men van den openbaren weg zien kan, zal weten dat de vesting Naarden zoo volkomen gaaf is en uniek in Nederland dat van COEHOORN's werkstuk een bezienswaardigheid van den allereersten rang te maken is. Indien met beleid de vestingwerken met wat erbij behoort worden toegankelijk gemaakt met daarbij het gezicht op het polderland, op het Naardermeer, op de Zuiderzee en niet het minst op het oude stadje en wanneer van de bouwwerken binnen het vestingstelsel door herstelling of restauratie gemaakt wordt wat er nog van te maken is, dan kan het stadje Naarden in de verre toekomst een zoo groote merkwaardigheid en bezienswaardigheid worden, minstens gelijk te stellen met een Rothenburg, Dinkelsbühl of Nördlingen. Met belangstelling wordt dan ook afgewacht en gade geslagen wat er met de vesting Naarden gebeuren gaat. Uit Bergen kwam een klacht dat daar een zeer leelijk bord van een zeker soort thee, het station op ergerlijke wijze ontsiert. Dit is voor Bergen heel onpleizierig doch het feit is een onderdeel van een algeméene zaak waarop Heemschut nog eens hoopt terug te komen, n.1. de ontsiering van de stationsgebouwen in Nederland. Terwijl de- Ned. Spoorwegen gelden beschikbaar stellen om de stations naar hun beste weten aesthetisch zoo goed mogelijk te verzorgen, worden deze zelfde bouwwerken op een zoodanig hinderlijke wijze door reclame ontsierd dat de architectuur er niet alleen door geschaad wordt, doch geheel zoek raakt. Men ga eens staan onder de kap van het Amsterdamsche Centraal Station en vrage zich af wat de oude Dr. ClIYPERS er van zeggen zou wanneer hij zijn stationskap nu nog eens terug kon zien. De Amerikaan die nieuwsgierig is in what town hij gearriveerd is, kan kiezen tusschen Delft, Bruynzeel 'of Blue Band. Staat niet in een Fransch architectenboek een schets van een gevel in een Dordtsche straat aangeduid als „Reckits zakje blauw no. zooveel". Het Gemeentebestuur van Woudrichem zond een aardig boekje van dit stadje, samengesteld door den Heer J. S. C. KlNGMANS, aldaar. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft alsnog de gelegenheid geopend in de Commissie voor de bestudeering van het vraagstuk der gewestelijke uitbreidingsplannen iemand te benoemen aangewezen door Heemschut en de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten. Tenslotte het Rokin. De adressen heeft men in de courant kunnen lezen. Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1926 | | pagina 4