wachten is omtrent de al of niet medezeggenschap van Gemeentebesturen bij het leggen van een trambaan door een stad. Verschillende klachten kwamen in omtrent het droogleggen van den Devel te Heerjansdam. Na correspondentie met het betrokken Gemeentebestuur en het Hoog heemraadschap bleek dat hieraan helaas niet veel te doen was. Er zullen daar ook eenige aardige molens verdwijnen. UitBrielle kwam het verzoek om te trachten een gevel aldaar te redden. Deze gevel is met een bijschrift van den archivaris van den Briel in dit nummer afgebeeld. Uit Breda werd vernomen dat de school welke op het Bagijnhof gebouwd zou worden op een andere plek zal komen waardoor dus het Bagijnhof alsnog gespaard zal blijven. De Tokyo Imperial University Library die door de aardbeving vrijwel alle bezittingen verloor ontving van Heemschut de complete verschenen drukwerken waar voor een bedankje inkwam Het landgoed Zijpendaal werd aangekocht door de Ned. Kunstzijdefabriek en vrijwel in zijn geheel gratis in bruikleen gegeven aan de Gemeente Arnhem. De Directie van de Kunstzijdefabriek komt daarvoor groote lof toe. Verschillende nieuwe leden traden toe; behalve vele particulieren noemen wij het Geldersch Genootschap tot bevordering en instandhouding van de schoonheid van stad en land en de Vereeniging tot bevordering der Bouwkunst te Groningen. Voor het verleenen van subsidie tot herstel van de gevels aan het Groot-Heiligland te Haarlem werd een adres gezonden aan het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland. Dit is in korte bewoordingen het belangrijkste van wat bij het Secretariaat in de laatste weken in- en uitging. EEN BRIELSCH ADMIRAALSHUIS? Het pand W. 5 N. 24 gelegen aan de Noordzijde van het oude Maerlandt in den Briel zal door de vereeniging Hendrick de Keyser aangekocht worden of is dat alreeds bij het verschijnen van dit artikel, hetwelk ik op verzoek van de redactie van dit tijdschrift schrijf. Natuurlijk is die aankoop voornamelijk geschied om de architec tonische waarde van het geveltje. Omdat ik daar geen verstand van heb, is dus van mij daaromtrent geen beschrijving of omschrijving te wachten. Maar gevoel heb ik er wel voor, en wie de hierbij gevoegde afbeelding bekijkt, zal het met mij eens zijn, dar het zonde en jammer ware, indien dit gebouwtje tegen den grond geworpen was om vervangen te worden door een woning, zooals er dertien in een dozijn gaan, heel gemakkelijk en geriefelijk voor een pas getrouwd paartje met de splinternieuwe meubeltjes, maar zonder' eenige karakteristiek. Niet weinige huizen in den Briel zijn zoogenaamd gemoderniseerd. Bijvoorbeeld op hetzelfde Maerlandt de pastorie van den Gereformeerden predikant, welke er net eender uitzag als de fraaie trapgevel ernaast, maar waarvan men een soort rechthoek heeft gemaakt, met een gevelsteen erin, die gelukkig daardoor is bewaard gebleven, maar compleet schreeuwt tegen deze om-vorming. En toch men kan het zich nu niet meer voorstellen! hebben oogen met wel gevallen dit aanschouwd! Is het nu heel gek uitgedrukt, nu het me uit de pen vloeit, dat een dergelijk lot ook pand W. 5 N. 24. boven „het hoofd" hing? Zeker zou in mijn kinderjaren, toen het een en al intellect was, de taal-leeraar een blauwe streep onder dat woord hoofd gezet hebben. Ik kan het niet helpen, maar mij is het altijd geweest, alsof een huis

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1925 | | pagina 2