In de Monumenten-Commissie van Amersfoort werd benoemd de Heer G. ADRIAANS architect te Amersfoort. De molen „de Valk" te Leiden gaf nog steeds moeilijkheden. Heemschut heeft voor 1924 nog f 100.subsidie beschikbaar gesteld en verder is de zaak ter hand genomen door de Vereeniging „de Hollandsche Molen". Het is niet te zeggen hoe aangenaam het is alle molenvraagstukken te kunnen endosseeren aan deze Vereeniging, want Heemschut weet er werkelijk geen raad meer mee. Bijna dagelijks staan in de dagbladen berichten omtrent afbraak van molens en wij vertrouwen dat de ijverige bestuursleden van de Molenvereeniging deze ook wel zullen lezen, zoodat Heemschut deze zaken niet meer uit zichzelf behoeft aan te binden. Uit Rhenen kwam het verzoek om een architect te noemen voor het maken van een uitbreidingsplan. Deze zaak werd ter afdoening in handen gesteld van het Instituut voor de Volkshuisvesting en Stedebouw. Te Bodegraven wilde men een electrisch gedreven rioleeringsgemaal plaatsen op de Oude Markt. In overleg met het Gemeentebestuur en den architect die het uit breidingsplan maakte werden deze plannen herzien. Uit Zundert kwam bericht dat men daar de oude R. K. kerk van plan is af te breken. Bij informatie bleek dat er wel zoodanige plannen bestaan doch deze voor- loopig nog niet aan de orde zijn. Uit Willemstad kwam het bericht hetwelk ter plaatse onderzocht werd en juist bleek te zijn, dat daar voor den aanleg van een stoomtram veel schoons dreigt vernietigd te worden. Een zoo goed mogelijk geargumenteerd adres werd gezonden aan het Provinciaal Bestuur van Noord-Brabant. Hier doet zich weer het merkwaardige feit voor van de mogelijkheid dat er een trambaan door een stad of door de bebouwde kom van een Gemeente gelegd kan worden, zonder dat het Gemeentebestuur hierin wordt gekend. De Gemeenteraad van Sluis besloot om een fraaie boomengroep en laan leidende naar den bouwval van de voormalige Westpoort te doen omhakken. Dit is juist de plek die door tallooze schilders in beeld is gebracht. Als men in Sluis zoo doorgaat zal er binnen afzienbaren tijd voor de bezoekers van Ostende en Knocke niet veel aantrekkelijks meer te zien zijn. Heemschut zond een adres aan den Gemeenteraad van Sluis met verzoek de boomen niet dan in uiterste noodzaak te doen vellen. WERK VAN HET ADVIESBUREAU. j|e twee prentjes hier aangegeven illustreeren een van de vele gevallen zooals deze regelmatig bij het Adviesbureau binnenkomen en uitgaan. Toch is het weer een beetje anders. Gewoonlijk plaatsen wij een afbeelding van het ontwerp zooals het ter verbetering werd ontvangen en daarnaast een prentje zooals het werd verbeterd en uitgevoerd. Hier is het net andersom, n.1. zoo te begrijpen dat het linker prentje is zooals het ontwerp werd gecorrigeerd en het rechter zooals het werd ingediend en na een langdurig en diep stilzwijgen toch werd uitgevoerd. Het geval speelde zich af in een van de Noord-Hollandsche stadjes en de omstandigheid dat het huis werd gebouwd voor den gemeente-secretaris verfijnt het genot. Voor de kleinere Gemeentebesturen die nog niet weten hoe het Adviesbureau werkt, zij het volgende medegedeeld. Het bureau stelt zich beschikbaar voor de beoordeeling van bouwprojecten. Betreft het een zoodanig bouwwerk dat hier de bouwsom in aan merking nemende redelijkerwijze een architect bij te pas moet komen, dan blijft het Adviesbureau er af en adviseert dat de inzender zich tot een meer bevoegde kracht

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1925 | | pagina 7