Breukelen, Groenevecht; grootendeels geveld. Driebergen, Driebergsche Bosch; grootendeels villapark. Bilthoven, Overbosch; idem. Baarn, Pekingbosch: idem. Beerschoten: idem. Heilo, Heiloƫrboschworden steeds meer deelen afgenomen voor bouwterrein. Bergen, Bergerbosch; idem. Heemstede, Bosch en Hoven; idem. Velsen, Velserbosch; verbreeding Noordzeekanaal en bouw hoogovens. Bloemendaal, Boekenrode; gebruikt als bouwterrein. Groenendaal; idem. Heemstede, Meerenberg, Dennenheuvel en Berkenrode; er schijnen plannen tot verkoop te bestaan. Vogelenzang, De Vogelenzang; idem. Heemstede, Spaarnhout; is te koop. Velsen, De Neethof; schijnt verkocht te zijn. Bloemendaal, Naaldenveld; schijnt reeds exploitieplan te zijn opgemaakt; wat be treft Elswout Duinlust, Koningshof met uitgestrekt duingebied, schijnt de vrees niet ongegrond, dat dit bezit binnen niet te langen tijd uiteen zal vallen. Ten aanzien van Duin en Kruidberg wordt over verbrokkeling gesproken. Muiden, Echobosch; wordt bedreigd. Loosdrecht, Nooit gedacht; komt binnenkort onder den hamer. Naarden, De Limiten; grootendeels bouwterrein. .Bussum, Bosch van Bredius en Krailoo; gedeeltelijk voor bouwterrein bestemd. 's-Gravenhage en Wassenaar, diverse buitenplaatsenbestemd voor villaparken. Rijswijk, Cromvliet; Voorburg, Hoekenburgschijnen grootendeels voor bouwterrein bestemd. Vierlingsbeek, Hallertveiling mooie beukenlanen. Eindhoven, Heeze; nog slechts een deel van het vroegere schoon behouden. Sint Michielsgestel, De Dennenboom; geboomte geheel geveld, alsmede mooie laanbeplanting. Vught, Zegenwerp; schijnt thans in handen van een naamlooze vennootschap te zijn. Afferden, Beegenbeek; groote stukken verkocht en van een deel van het oudere hout ontdaan. Wansum, Geysterenmeeste bosschen geveld. Well. (kasteel); verkaveld en geheel versnipperd. Mook, De Jansberg; hier is veel geveld. Maastricht, De Pietersberggeleidelijk vermindering van natuurschoon door mergel- winning. De lijst heeft een zoodanige uitbreiding gekregen dat zelfs ieder die in het vraag stuk medeleeft, er verbaasd van zal staan hoeveel er wel vernield is. Men zal het er spoedig over eens zijn, dat men in de omgeving van zich uitbreidende steden niet alles behouden kan, evenmin als dat men ieder oud bouwwerk zonder meer sparen kan doch ook allen zullen het er over eens zijn, dat deze lijst iets korter had kunnen zijn en dat wanneer wij zoo doorgaan er binnen een beperkt aantal jaren van de bebossching van Nederland niet veel over zal zijn. Wat zegt onze Belgische broeder daarvan? Daar strijdt men voor behoud van de parken, dat noemen wij hier buitenplaatsen, weet ge, en in het Antwerpensch blad van de Vereeniging tot behoud van Natuur- en Stedenschoon hebt gij reeds zoo menige jammerklacht aangeheven omtrent het verdwijnen van Uw parken, maar zulk een lijst als hierboven, zult gij toch hopenlijk niet saam kunnen stellen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1925 | | pagina 3