verliest. Tot ieders verbazing is gebleken dat het contract met de aannemersfirma die het recht tot afgraving heeft door de Regeering in 1922 voor 10 jaren is verlengd. Gebeurt hier niets dan is vóór 1932 de geheele duinnatuur van Noordwijk verloren. Voor een buitenlander en voor een Nederlander bijna ongelooflijk; Holland's duin gaat weg, 't gaat echt gebeurenj Ons nieuwe blad heeft de relaties met buitenlandsche collega's hernieuwd of nieuw aangebonden. Ook hieruit blijkt het nut van een publicatie. Als ruilnummer ontvangt het secretariaat tal van buitenlandsche Heem^chutbladen. Van tijd tot tijd hopen we een overzicht te geven van wat deze litteratuur voor merkwaardigs biedt. Voor be langstellenden liggen de buitenlandsche Heemschutbladen ter inzage aan het secretariaat. Merkwaardig dat men in elk land op vrijwel dezelfde vraagstukken vastloopt. De buitenlandsche Heemschutters hebben meestal meer onderwerpen onder hun bemoeiing, wat bij ons door speciale vereenigingen gedaan wordt. De indruk wordt gewekt dat juist door deze verdeeldheid bij ons kwantitatief meer tot stand gebracht wordt. The American Scenic and Historie Preservation society zond ons zijn jaarschrift. Onze Belgische broeder, de Vereeniging tot behoud van natuur- en stedenschoon te Antwerpen zond zijn maandblad. De Zwitschersche Heimatschutz danken wij voor zijn keurige drietalige periodiek. De Deutsche Bund Heimatschutz en de Rheinische Verein für Denkmalpflege und Heimatschutz zenden thans weder regelmatig hun blad. De Zweedsche Samfundet för Hembygdsvard zendt ons regelmatig zijn Tidskrift dat ons meer zorgen baart dan de afzender wel vermoeden kan, doch we beginnen in de Noorsche talen al aardig te vorderen. De Secretaris, A. A. Kok. WAT WIL EN DOET HEEMSCHUT? jje Bond Heemschut werd 2 Februari 19.11 opgericht om, zooals de aanhef van het eerste artikel der Statuten is komen te luiden, te waken voor de schoonheid van Nederland. WEISSMAN was feitelijk de oprichter. Het woord Heemschut, dat nu burgerrecht verkregen heeft is van hem. De directe aanleiding van de oprichting is geweest de afbraak van een mooi oud huisje in Waterland en het ervoor in de plaats komen van een monster. De maker van dit wanproduct, die zijn bedrijf nog steeds voortzet, is dus feitelijk de geestelijke vader van Heemschut. Wanneer er eens een jubileumsnummer komt, dan moeten de portretten erin van WEISSMAN en van den ongenoemde, de ouders van Heemschut. Leden van den Bond Heemschut zijn in de eerste plaats de Vereenigingen, waaronder zoo in de eerste plaats te noemen zijn de A. N. W. B., de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten, de Vereeniging Hendrick de Keyser, de Vereeniging de Hollandsche Molen, sedert kort ook de B. N. A. Daardoor is het mogelijk vrijwel alle voorkomende vraagstukken met specialisten te behandelen. Dan worden onder de leden geteld vele plaatselijke Vereenigingen, die het mogelijk maken overal goed georiënteerd te zijn. Als donateur worden ingeschreven Provinciale- en Gemeente besturen. Nog dezer dagen meldden zich ongevraagd als donateurs aan de Provincie Gelderland en de stad Arnhem. Dan zijn tallooze particulieren buitengewoon lid. Zij, met de correspondenten houden, geassisteerd door de dagbladen. Heemschut op de hoogte van de komende gevaren, de aanrollende onweersbuien. Merkwaardig hoevele en hoe uiteenloopende gevallen zich voordoen. Boomen rooien, duinen afgraven, grachten dempen, huizen en molens slooperj. Wil Heemschut dan alles bewaren, Nederland tot een museum maken? Warempel niet, doch zich verzetten tegen noode-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1925 | | pagina 7