heeft er iets aan gedaan. Op dit oude plattegrondje staat links een opsomming van 6 dingen die men toen bepaald voor de belangrijkste monumenten heeft gehouden. A. het stadhuis, dat is het fraaie gebouw, meer bekend als't kantongerecht, met welks redding DE STUERS zich eenmaal onsterfelijk maakte. B. de kerk, die staat er nog, maar is blauw gekalkt dat elk jaar netjes wordt overgedaan. Deze kerk staat, gelijk 't een Christenkerk betaamt, keurig georiënteerd, met het choor Oostwaarts. De groote nieuwe R. K kerk staat, ALBERDINGK THYM's Heilige Linie ten spijt, dwarsscheeps. C. het slot, dat moet ge eens gaan zien en dan er goed over denken, dat daaraan verbonden is de naam van JAN VAN Woerden met de bekende historie van GlJSBRECHT en FLORIS. De gids van Woerden zegt ervan: „Nu is het een Centraal kleedingmagazijn van het leger en heeft als zoodanig gedurende en na den wereldoorlog een groote uitbreiding ondergaan onder de energieke leiding van kapiteinFoei, en dan te denken dat dit bouwwerk eens zooiets is geweest als het Muiderslot! D. en E. stadspoorten, thans onvindbaar. F. de Rijn, ja zoowaar, die moest ook wegDwars door het stadje loopt de Rijn of beter gezegd bij het kasteel en aan den Rijn is de stadsplattegrond gegroeid. De typische Hollandsche stedenbouw met de huizen op den dijk ter weerszijden van de rivier en dan de rivier steeds nauwer toegebouwd, zoodat daarlangs lage kaden ontstonden. Dezen toestand vinden wij hier zoo aardig gedemonstreerd. Bij 1 en 4 zie den plattegrond van thans een brug en niveau met den ouden stadswal in het midden bij 3 een groote steenen brug, een dam, waaraan Amsterdam en zoovele andere op dam eindigende plaatsen hun naam ontleend hebben. Enkele voorbeelden vinden wij nog aan den Dam te Edam en de Mient te Alkmaar. Daartusschen twee verhoogde voetbruggetjes. De Voorstraat die tot verkeersweg gegroeid is heeft geen enkelen gevel van eenige architectonische waarde meer, alles gesloopt of bepleisterd. Nu hadden de aanwonenden van de Rijnkade zoo gedacht dat als men vader Rijn dempte, men dan net zoo'n mooie straat kon maken als de Voorstraat en breeder. Niemand dacht blijkbaar aan het niveauverschil van de bruggen en aan het verminken van de schoonheid. Deze aanwonenden zonden een adres met vele handteekeningen aan den Gemeenteraad. Deze wees het voorstel af op argument van de kosten. Zoo wordt de Rijn te Woerden dan voorloopig niet gedempt, maar onze prentjes demon- streeren hoe een stadsplattegrond reeds vernield is en welke mogelijkheden zich in onzen tijd nog voordoen. Te Blaricum staat een van de laatste oude Gooische molens. Het Gemeentebestuur wil trachten dezen molen te redden. De Bond Heemschut beloofde een subsidiehetzelfde deden de A. N.W. B. en de Vereeniging „de Hollandsche Molen" en het Rijk zegde een bedrag toe zoodat er goede kans is dat de Blaricumsche Molen behouden blijft. Het landgoed Zijpendaal belooft in handen der Gemeente Arnhem te komen, zoodat daarmede een prachtig stuk natuurschoon gespaard blijft te meer omdat dit landgoed aansluit bij het bekende Sonsbeek. j Het slot te Zeist is door de Gemeente Zeist aangekocht. Niet echter het Reiger- bosch daarachter gelegen. Nu wordt dit bosch geheel genivelleerd door speculanten, die er bouwterrein -van willen maken. Er zijn nog geen machtsmiddelen om hiertegen op te treden. Een van de ergste zaken zijn de duinen tusschen Katwijk en Noordwijk. Daar wordt zand gegraven voor ophooging van bouwterreinen in de buitenwijken van Den Haag en Rotterdam. Een duinstrook van 600 M. blijft staan, daar achter wordt alles herschapen in een kale vlakte. Holland's duin gaat wegDe afgraving nadert steeds meer Noordwijk, zoodat dan ook de badplaats Noordwijk haar duinwandelingen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1925 | | pagina 6