De Donkerelaan te Zeist loopt gevaar vernield te worden door een plan tot ver leggen van de trambaan. Aan het Gemeentebestuur van Leiden werd verzocht de omgeving van de Morsch- poort te verbeteren. Te Naarden waar men zeer behoefte heeft aan een verbinding van binnen de vesting naar het deel buiten de vesting en naar Bussum wilde men dit vraagstuk op lossen door demping van een deel van de vestinggracht en afgraving van een der zoo typische ravelijnen. De eischen van het Ministerie van Oorlog schenen hier niet vreemd aan te zijn. Het is ons gebleken dat eveneens het Gemeentebestuur het dempen met leedwezen zou zie-n geschieden en zelfs van plan is zich te zijner tijd te wenden tot Heemschut, de Centrale schoonheidscommissie voor het Gooi en tot Monumentenzorg. Te Arnhem bestaan-plannen de nieuw aan te leggen trambaan VelpArnhem te doen eindigen op den Eusebiusbuitensingel. Aangezien in dergelijke zaken het Gemeente bestuur weinig in te brengen heeft en de beslissing ligt bij de Provinciale Staten, werd aan het Provinciaal Bestuur van Gelderland verzocht het eindpunt van deze tramlijn te maken in de Parkstraat en de Eusebiusbuitensingel niet te bederven. Het Huis te Zaanen gelegen ten Noorden van Haarlem in de Gemeente Schoten is tegelijk met een uitgestrekt terrein door de Gemeente Haarlem aangekocht. Dit huis met zeer oude historische herinneringen dreigt afgebroken te worden. Wij hopen in deze actief te blijven om de afbraak te helpen voorkomen. De Vereeniging tot Behoud van Gevelsteenen vroeg en verkreeg een matige bijdrage voor het plaatsen van gevelsteenen terzijde van het Weeshuispoortje in de St. Luciënsteeg te Amsterdam. Het getal buitengewone leden vermeerderde belangrijk en verschillende belang stelling toonende personen waren zoo vriendelijk het correspondentschap voor hun plaats van inwoning te willen aanvaarden. De vijanden die Heemschut te bestrijden heeft zijn van eene soort, welke men niet zoo aanstonds in 't oog heeft. Gedurende den oorlog was dit b.v. de kolennood, waar door plotseling vele boomen zoo oud en ziek werden, dat zij noodwendig geveld moesten worden. Gebrek aan heipalen deed eensklaps duizenden dennen 'en sparren, welke men vroeger afgekeurd zou hebben, buitengemeen geschikt zijn voor heimast. Zoo is nu als laatste merkwaardige vijand de werkloosheidbestrijding voor den dag gekomen. Vesting grachten, stadsgrachten en slooten, die eeuwenlang onaangeroerd lagen, zijn nu in eens een zoodanige hindernis geworden, dat zij gedempt moeten worden. Als laatste plicht de vermelding dat het hoofd voor dit blad werd gesneden door den 'bekenden sierkunstenaar CHRIS LeBEAU. Hiermede is in telegramstijl mededeeling gedaan van het voornaamste. Om- op dezen' voet door te gaan en voor het behoud van de schoonheid in Nederland iets goeds te bereiken is de medewerking van velen noodig. Wij doen daarom een beroep niet alleen op de leden van den Bond Heemschut, doch ook op zooveel anderen om ons intijds te waarschuwen wanneer ergens vandalisme dreigt. Men waar schuwe ons niet dat boomen gerooid zullen wordèn wanneer de bijl er al in staat of dat een fraaie gevel vernield zal worden wanneer de afbraak reeds is verkocht of dat nieuwbouw zoo slecht zal worden wanneer de bouwer reeds bezig is," doch men waarschuwe wanneer er nog een kans bestaat tot redding of verbetering. Aldus de belangen van den Bond Heemschut, die in zijn vaandel voert het waken voor de schoonheid van Nederland, in aller, belangstelling aanbevelend, De Secretaris, A. A. Kok.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1924 | | pagina 6