Pogingen werden gedaan om het Koehoornpark te Bergen op Zoom te sparen. De kans hierop blijkt echter gering te zijn. Pogingen om de fraaie bosschen te Driebergen te sparen konden niet verhelpen dat deze terreinen in verkavelingen werden verkocht voor exploitatie als bouwterrein. Voorloopig schijnthier toch weinig gevaar te dreigen en zullen althans de fraaie vijvers ongeschonden blijven. De Boissevainweg gaande van Crailoo naar Blaricum hoog over de heide bij den Tafelberg zal worden verbreed en verhard. Om de kosten te dekken zal de grond langs de Noordzijde van dien weg voor bouwterrein worden bestemd. Dank zij de medewerking van het Gemeentebestuur van Blaricum zal de Zuidzijde onbebouwd blijven waardoor het prachtige vergezicht over Gooi- en Eemland gespaard wordt terwijl aan de andere zijde een zoo ruim mogelijke bebouwing zal komen. Het landgoed Bantam werd door het Gemeentebestuur van Bussum aangekocht. Als antwoord op een' huldebetuiging van Heemschut sprak het Gemeentebestuur tot onze. vreugde de meening uit dat „gaandeweg het besef doordringt dat het behoud van natuurschoon een algemeen belang -is, waarvoor offers door de gemeenschap behooren te worden gebracht". Aan den weg van Ginneken naar Breda in het Mastbosch zou op een zeer ongeschikte plaats een leelijk gebouwtje komen, een hghal van het Groene Kruis. Dank zij verschillende bemoeiingen kreeg de lighal een andere plaats en werd het ontwerp in handen van een architect gesteld. Te Zaandijk wilde men uit verkeerd begrepen verkeerseischen de sloot langs den weg dempen tengevolge waarvan het landschap totaal vernield zou worden. Niet alleen de sloot zou dicht gaan doch de boomen zouden verdwijnen, de typische bruggetjes zouden opgeruimd worden. In overleg met den ontwerper van het uitbreidingsplan werd een advies uitgebracht, het verkeer langs een nieuw aan te leggen weg te voeren en het oude dorp onaangeroerd te laten. Te Leiden wilde men de bekende gracht de Mare dempen. Dit bracht vele gemoederen in beroering en veel pennen in beweging. Ook Heemschut zond een adres. De Gemeenteraad verwierp het voorstel tot demping. De afgraving van den St. Pietersberg te Maastricht is een bedroevend vandalisme. De Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten heeft deze zaak ter hand genpmen en tracht nog iets van het natuurschoon te redden. Te Kampen wilde de eigenaar van de'Oude Stadsherberg dit gebouw afbreken en een nieuw gebouw maken 5 M. buiten den rooilijn. Hierdoor zou niet alleen een fraaie oude gevel verdwijnen, doch zou de toegang tot de stad Kampen bedorven worden. Heemschut zond een adres met een advies aan den Gemeenteraad. „Ook de Vereeniging Hendrick de Keyser en de Vereeniging Oud-Campen betoogden tegen de afbraak. De Gemeenteraad verwierp het voorstel tot grondverkoop buiten de rooilijn, zoodat de toegang tot Kampen voorloopig is gered. Van het eiland Terschelling kwam bericht, dat men daar een oud kerkhofje met historische herinnering wilde afgraven. Voorloopig schijnt het geld voor deze vernieling niet aanwezig te zijn en belangstellenden houden een wakend oog. Het Gereformeerde Weeshuis te Medemblik zou verbouwd worden. Mede door de bemoeiing van Heemschut werd de wijziging aan een architect in handen gesteld. Van verschillende plaatsen kwamen klachten omtrent het onnoodig rooien van boomen en enkele malen werd dit verijdeld doch meestal kwam het bericht te laat. Te Hoorn werd voor werkverschaffing een lange rij steenenpaaltjes langs den Koepoortsweg opgeruimd. Heemschut kreeg het bericht weder te laat.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1924 | | pagina 3