Jaarverslag 2014 Hoogspanningsnet Architectuur 1965-1990 zeespiegel. Menselijke ingrepen versterken dit door bijvoor beeld het proces van ontwatering van veengebieden, waarbij inklinking van de veenbodem plaats vindt. Dit geeft onder andere problemen voor veendijken en funderingen. De oude bebouwing daalt vaak mee. Zonder ingrijpen op termijn zal het bijzondere karakter van het westelijke veenweidegebied verdwijnen. Heemschut is met onder andere waterschappen betrokken bij een onderzoek naar de toekomst van de veenwei- degebieden en de effecten van bodemdaling. Het Rijk maakt plannen om het hoogspanningsnet in Neder land uit te breiden en te verzwaren met als doel om grotere (plaatselijke) pieken op te kunnen vangen en meer duurzame elektriciteit over het net te transporteren. Heemschut heeft op de verschillende deelplannen gereageerd en wijst het Ministe rie van Infrastructuur erop om het belang van cultuurhistorie en landschap goed mee te nemen. En om afwegingen te maken in haar besluitvorming ten aanzien van de 380 kV hoogspan ningslijnen. Heemschut heeft in Friesland zo een aantal rijks monumenten op het tracé kunnen redden. In het oosten bij Doetinchem wordt het tracé ingepast in het landschap naar aanleiding van de inbreng van Heemschut. Ook in het zuiden zet Heemschut in op bundeling van het tracé met de bestaande infrastructuur om het landschap te behoeden voor verdere en onnodige horizonvervuiling. Heemschut heeft in het verslagjaar met een aantal geïnteres seerden gesproken, die zich bezig houdt met de Nederlandse architectuurgeschiedenis van na 1965. Deze periode kenmerkt zich door een strijd tussen het modernisme en de zoektocht naar een meer menselijke en organische architectuurvorm. Deze werd vooral gevonden in het structuralisme. Ruimtelijk vond dit nieuwe denken in de zogenaamde 'bloemkoolwijken' zijn weerslag. Met een strak ruimtelijk beleid wist de overheid de ontwikkelingen te beheersen. Heemschut wil de belangrijk ste gebouwen inventariseren en zo de kwaliteit en de mogelijk heden voor hergebruik onder ieders aandacht brengen. Op 26 juni werd in Amersfoort door vertegenwoordigers van diverse organisaties de Nationale Agenda Religieus Erfgoed getekend. 6 HEEMSCHUT JAARVERSLAG 2014

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 2014 | | pagina 6